Geliştirici Anlık Görüntüleri: Bir veya iki cümleyle programcı haberleri

celeron

Global Mod
Global Mod
Küçük, ilginç mesajlara genel bakışımız arasında Cilium, Flux, GitHub Actions, Nuitka, CRI-O, WebStorm, CockroachDB, CMake ve NodeJS yer alır.
okuma zamanı:


4 dakika


cebinde bilgisayara kaydetİtibaren

 • Maika Mobüs
 • Matthew Parbel
 • Frank Michael Schlede
 • Rainald Menge-Pazar
ReklamcılıkSon birkaç güne ait daha küçük mesajların oldukça öznel bir seçimi:

Reklamcılık • eBPF tabanlı açık kaynak aracı Cilium’un arkasındaki geliştirme ekibi, ilgili ağ hata ayıklayıcı pwru’nun (paket, neredesin?) ilk büyük sürümünü tamamladı. Yeni sürüm pwru 1.0.0 artık ağ paketlerini izlerken libpcap ile filtrelemeye de izin veriyor.
 • GitHub, Düğüm 12’yi 14 Ağustos 2023’te GitHub Actions Runner’dan kaldıracak. JavaScript çalışma zamanının bu sürümünün kullanım ömrünün sonuna gelmesi bir yılı aşkın bir süre önce gerçekleşti. Buna göre GitHub, tüm GitHub Eylemlerini Node 16’ya geçirdi ve herhangi bir büyük zorlukla karşılaşmadı.
 • Python’da yazılan Python derleyicisi Nuitka, yalıtılmış mod da dahil olmak üzere 1.7 sürümündeki yeni özelliklere odaklanır. --python-flag=isolated. Nuitka, Python yorumlayıcısının yerine veya ona ek olarak kullanılabilir ve çok sayıda CPython sürümünü işleyebilir.
 • CRI-O projesi, Cloud Native Computing Foundation (CNCF) inkübatöründeki deneme aşamasını başarıyla tamamladı. Kapsayıcı çalışma zamanı CRI-O artık “kademeli” olarak değerlendiriliyor. 1.24 sürümünde Kubernetes, CRI-O ve containerd gibi CRI uyumlu kapsayıcı çalışma zamanlarının önünü açmak için Dockershim’e veda etti.
 • JavaScript IDE WebStorm’un arkasındaki geliştirme ekibi, sürüm adayı WebStorm 2023.2’nin kullanıma sunulduğunu duyurdu. Aynı zamanda, son bir sürümün yakında çıkacağını da duyurdular. Önceki ön sürümün aksine, geliştiriciler WebStorm 2023.2’yi test etmek istiyorlarsa yazılım için etkin bir lisansa veya 30 günlük ücretsiz bir lisansa sahip olmalıdır. Bu sürüm, TypeScript ve JavaScript için geliştirilmiş hata biçimlendirmesine ek olarak, diğer şeylerin yanı sıra “CSS iç içe yerleştirme” özelliğini de destekler.
 • Cockroach Labs, “CockroachDB adanmış” sürümünün artık HIPAA’ya hazır olduğunu duyurdu (Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Hesap Verebilirlik Yasası). ABD yasaları, hasta bilgilerinin gizliliğini ve güvenliğini düzenler. Böylece veritabanının tam olarak yönetilen, tek kiracılı sürümü, korunan sağlık bilgilerini (PHI) depolamak için kullanılabilir.
 • Yapı aracı CMake, 3.27.0 sürümüne ulaştı. Diğer şeylerin yanı sıra, CMake dilinin etkileşimli hata ayıklamasını destekler. Bu sürümle birlikte geliştirme ekibi, 3.5’ten eski CMake sürümleriyle uyumluluğu da kaldırmıştır. Bu nedenle gelecekte ihmal edilmelidir.
 • Node.js 18.17, URL ayrıştırıcı ada’yı sürüm 2.0’a günceller, bu da URL ayrıştırma performansını önemli ölçüde hızlandırmalıdır. Sürüm 18.x, JavaScript çalışma zamanı Node.js’nin mevcut LTS sürüm dalıdır.
 • Lead Technologies, Leadtools’un 22. sürümünün kullanıma sunulduğunu duyurdu. Artık Python için tam desteğe sahiptir ve geliştiricilerin Tanıma, Belge, Multimedya ve Görüntüleme gibi kitaplıklardan yararlanmasına olanak tanır. Bunlar, diğer şeylerin yanı sıra görüntü işleme, OCR, barkod tanıma ve form işleme gibi programlarda kullanılacaktır.
 • Google Cloud, Uygulama Entegrasyonu’nun genel kullanıma sunulduğunu duyurdu. Uygulamaları görsel olarak ve kod kullanmadan bağlamaya yardımcı olmak için tasarlanmış bağımsız bir hizmet olarak entegrasyon platformudur (IPaaS). Başlangıçta Apigee API Management’a bir eklenti olarak sunulan işlev, artık tüm Google Cloud müşterileri için bağımsız bir ürün olarak da sunuluyor.
 • CNCF’ye göre GitOps aracı Flux v2 artık GA (Genel Kullanılabilirlik) durumuna ulaştı. Flux Denetleyicileri artık yatay ölçeklendirme ve parçalama için de tasarlanmıştır ve Flux CLI ile Terraform Provider resmi olarak kararlı ve üretime hazır kabul edilir.

(Mayıs)Haberin Sonugeliştirici


BültenPazartesi ve Perşembe günleri – hepsi Haberler Developer’dan


e-posta adresi
Transit prosedürü ve iptal seçenekleriniz hakkında ayrıntılı bilgileri veri koruma beyanımızda bulabilirsiniz.


Reklamcılık