Gözler finansman ve maliyetlerde

Professional

New member
Hem Türkiye’de birebir vakitte dünyada 2022 yılı ağır bir ekonomik gündem ve kuvvetli şartlara ayak uydurma gayretiyle geçti. 2022 yılının son çeyreğinde hala umut verici bir görünüm ortaya çıkmasa da tablo nispeten netleşti. Yurtarasındaki ekonomik gelişmeler haricinde, ihracatla büyümeye dayalı iktisat modeliyle global arenada yaşanan gelişmeler fazlaca daha yakından takip edilmeye başlandı. Güç krizi, enflasyon, resesyon telaffuzları, sürdürülebilirlik ve jeopolitik krizlerin tesiriyle yeni bir yıla giriş yaparken, 2023 yılında kesimlerin en yakından takip edecekleri hususun ne olduğuna dair üretimde, hizmet kesiminde ve ihracatta önde gelen bölümlerin görüşlerini derledik.


Yeni yılda, Avrupa’nın yeşil mutabakat kapsamında uygulayacağı sonda karbon vergisi, güçteki belirsizlik, üretim ve tedarik üzere global gelişmeler tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’deki üretici ve ihracatçının da gündeminde olacak. Artan maliyetler birçok kesim için yakından takip edilmesi gereken meselelerden biri olurken; çabucak her bölümün yanıt aramaya çalıştığı bahis ise finansmana erişim olarak öne çıkıyor.

– İstanbul Kimyevi Hususlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Lideri Adil Pelister:

En epey ihracat yaptığımız Avrupa Birliği’nde yaşanacak güç ve iktisat krizi bizim için de risk oluşturuyor. Kimya bölümümüz açısından 2023 yılının birinci yarısı hem iç birebir vakitte dış pazar ile ilgili bir yavaşlama olabilir fakat yılın ikinci yarısının daha olumlu olacağına inanıyorum. 2023 yılında sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm öncelik verdiğimiz hususların başında geliyor.

– Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Lideri Müberra Eresin:

Her ne kadar kış dönemi ve yılbaşı devri olağandan daha sakin geçiyor olsa da 2023 için optimist beklenti devam ediyor. Mevcut şartların devamı durumunda 2023 yılı turizmde uygun bir yıl olacaktır. Lakin Artan maliyetler konaklama bölümünün önündeki en kıymetli sorun olarak öne çıkıyor. Tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de konaklama kesimi artan güç maliyetleriyle başa çıkmaya çalışıyor.

– İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği Lideri Çetin Tecdelioğlu:

2023’te bölüm olarak gündemimizde dünya çapında yaşanan resesyon ve finansmana erişim var. Her iki durum da ihracatımızı yakından ilgilendiriyor. Şayet ihracatçımız uygun şartlarda finansmana erişebilirse, ülkemizin büyümesine de fazlaca daha fazla katkı sağlayabiliriz.

– İstanbul Hububat Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Lideri Kazım Taycı:

Sektör olarak yatırım yapmak ve büyümek istiyoruz. Bunları yapabilmemiz için finansmana erişim konusunda dayanağa muhtaçlığımız var. Başka bir kıymetli mevzu ise TL maliyetlerinde önemli yükseliş varken, kurlar tıpkı düzeyde kaldı. Bu durum maliyetleri artırırken, dünyadaki rekabet avantajımızı azaltıyor.

– Ember Türkiye, Ukrayna ve Batı Balkanlar Sorumlusu Ufuk Alparslan:

2023 yılı ülkemizde güneş gücü için milat olacak. Kapasite artışını en yanlışsız biçimde sağlamanın planlarını yapmaya başlayacağız. Avrupa’daki kış şartları doğalgaz meblağlarında belirleyici etken olacak. Nispeten ılıman geçen kış bu türlü devam ederse doğalgaz krizi yaşamayız lakin yağışsız kalan barajlar niçiniyle hidroelektrik üretimindeki düşüş, yaz günlerinde elektrik üretiminde badire yaşatabilir.

– TOBB Türkiye Hazır Giysi ve Konfeksiyon Sanayii Meclis Başkanı Şeref Fayat:

Hazır giysi ihracatında 2023’ün birinci çeyreğinde yüzde 15-20 daralma nazaranceğiz. En değerli sebep talebin daralması, enflasyon ve kur niçiniyle fiyat tutturamayarak alamadığımız siparişler. Ayrıyeten finansmana erişim sıkıntılarını da gündemimizde olacak.

– Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite DerneğiBaşkanı Ali Haydar Bozkurt:

Büyümede iddia edilen düşüşe rağmen enflasyonun dünya ekonomilerini etkilemeye devam etmesi bekleniyor. Bunların yanı sıra Güç krizi de devam ediyor. Elimizdeki parametreleri değerlendirdiğimizde bulunurluk konusunun 2023’te de devam etme riski olduğunu görüyoruz. Tüm bunları bir ortaya getirdiğimizde, 2023 yılının da yaklaşık olarak 2022’ye misal geçmesini bekliyoruz.