Google, internet olmadan ofis bilgisayarına dönmeye çalışıyor

celeron

Global Mod
Global Mod
İnternet erişimi olmayan ofis bilgisayarları – Google, kökenlerine dönüşünü bu şekilde test ediyor. Güvenlik nedeniyle. Çarşamba gününden itibaren 2.500’den fazla Google çalışanı internetsiz yaşamak zorunda kalacak. Bu saha testinin amacı, bunun günlük işlerde gerektirdiği avantaj ve dezavantajları göstermektir. Belki de her şey her zaman tamamen ağa bağlı olmak zorunda değildir?

ReklamcılıkGoogle tarafından yapılan dahili bir duyuruyu okuyabilen CNBC, veri şirketinin intraneti ile Gmail ve Google Drive gibi belirli şirket içi çevrimiçi hizmetlerinin ağ engellemesinden etkilenmediğini bildirdi. Buna göre, saha testi için seçilen çalışanlardan bazıları, işleri için internet erişiminin gerekli olduğundan şikayet ettiler. Google bu eleştiriye yanıt verdi ve etkilenenlerin testten çıkmalarına izin verdi. Aynı zamanda, test diğer gönüllü Google çalışanlarına da açıldı.

Rapora göre şirket, başka bir grup Google çalışanının kök haklarını geri çekiyor. Bu aynı zamanda ampirik güvenlik çalışmasına da hizmet eder. Çünkü root seçeneği olmayan bir bilgisayarda sadece meşru kullanıcılar değil, saldırganlar da kendilerine ait belirli komutları veya yazılımları çalıştırmakta zorlanırlar.

Artan güvenlik riski


Google çalışanları, özellikle dayanma gücüne ve önemli mali kaynaklara sahip devlet aktörleri tarafından yapılan BT saldırılarının hedefi oluyor. Geçen yıl, veri şirketi devlet sözleşmeleri için başvuran kendi departmanını açtı. Bu, saldırıları yeniden yoğunlaştırabilirdi.

Yapay zeka başka bir kapı açar: daha fazla çalışan yapay zekayı kullanırsa, henüz düzgün bir şekilde değerlendirilemeyen yeni riskler o kadar sık ortaya çıkar. İnsanlar dahili veya başka bir şekilde kamuya açık olmayan verileri üretken yapay zekaya emanet ettiğinde, özellikle sorunlu hale gelir. Bu, Samsung’da zaten oldu, bu nedenle Koreli şirket, iş gücünün üçüncü taraf üretken AI kullanmasını yasaklıyor. AI, bilgileri uygun hale getirebilir ve ardından üçüncü taraflara erişim izni verebilir. Ve bir yapay zekaya bir şeyi unutturmak özellikle zordur.


(ds)Haberin Sonu