Google, RISC-V işlemcilerde Android’e bağlıdır

celeron

Global Mod
Global Mod
Android ve RISC-V işlemcili akıllı telefonlar ve IoT cihazları biraz daha yaklaşıyor. Aralık 2022’nin başlarında düzenlenen RISC-V Zirvesi kongresinde Google yöneticisi Lars Bergstrom, RISC-V yongalarının Android Açık Kaynak Projesi’nde (AOSP) önemli bir rol oynadığını belirtti.


Ancak Bergstrom, Google’ın kendisinden herhangi bir RISC-V ürünü duyurmadığını da açıkça belirtti. YouTube’da yayınlanan dersi, esas olarak diğer üreticilerin RISC-V yongaları ile Android cihazları nasıl geliştirebilecekleri hakkındaydı.

Hala çok çalışmaya ihtiyaç olduğu gerçeğini de gizlemedi: Şimdiye kadar RISC-V yongaları için Android Runtime (ART) yok. Sürücüler veya kart destek paketleri (BSP’ler) yine de ilgili yonga veya kart üreticilerinden veya başka kaynaklardan gelmelidir.


RV64 SoC’ler geliyor


Hem açık komut seti mimarisi RISC-V ile uyumlu hem de ucuz akıllı telefonlar ve IoT cihazları için yeterli güç sağlayan bilgi işlem çekirdekli ilk çip üzerinde sistemler yavaş yavaş ortaya çıkıyor. AOSP yalnızca 64 bit RISC-V’yi (RV64) hedefler. Bergstrom ayrıca donanım üreticilerini AOSP platformunda RISC-V geliştirici kartlarına destek sağlamaya davet etti.


Önerilen Haber Amaçlı İçerikİzninizle, harici bir YouTube videosu (Google Ireland Limited) buraya yüklenecek.Her zaman YouTube videosunu yükle

YouTube videosunu şimdi yükleGoogle Mühendislik Direktörü Lars Bergstrom, RISC-V ve Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) hakkında
Çinli Alibaba şirketi, Alibaba yan kuruluşu T-Head’den Xuantie 910 çip üzerinde sistem için Android 12’yi zaten taşıyor. RISC-V International, Android geliştiricileri için bir posta listesi çalıştırır ve RV64 için AOSP kaynakları GitHub’dadır.


  • Ayrıca bakınız: Podcast Bit-Rauschen, bölüm 2021/19
c't Magazine'den daha fazlasıc't Magazine'den daha fazlası
(ciw)Haberin Sonu