Google Sokak Görünümü: Eski fotoğraflar kayboldu – yakında yenileri gelecek mi?

celeron

Global Mod
Global Mod
Bu bir duyuru ile geldi: Google, Almanya’daki eski sokak fotoğraflarını sildi. Daha önce 2008 ve 2009 yıllarına ait eski kayıtların çağrılabildiği Hamburg ve Berlin gibi büyük şehirlerde, artık yalnızca kullanıcıların fotoğrafları saklanıyor. Arka plan, Google’ın yeni fotoğraflar hazırlaması ve Almanya’daki sokak fotoğrafı hizmetini tamamen güncellemek istemesidir.

ReklamcılıkGörünüşe göre Google, eski ve yeni kayıtları karşılaştırma olasılığını planlamıyor. 15 yıl önce belirli sokak köşelerine bakabilmek kısmen oldukça açıklayıcıydı. Yeni resimlerin ilk yayınının yakın olup olmadığı belirsizliğini koruyor. Google bunu birkaç hafta önce Temmuz ortası için vaat etmişti.

Kameralı araçlar yine yollarda


Haziran ayında Google resmi olarak sokakların ve evlerin yeniden fotoğraflanacağını duyurdu. İleride görülebilecek bazı kayıtlar geçen yıla kadar uzanıyor. Daha önceki yıllarda çatısında kendine has kamera yapısı bulunan Google araçları defalarca gözlemlenmişti. Google’ın açıkladığı gibi, fotoğrafçılık yeniden başlamadan önce bunlar yalnızca dijital haritaları güncellemek için kullanılıyordu.

Google Sokak Görünümü, 2008/2009’dan beri 20 büyük Alman şehrinde kullanıma sunulmuştur. Gizlilikle ilgili hararetli bir tartışma, Google’ın ek şehirler yayınlamaktan kaçınmasına yol açtı. Uluslararası olarak giderek daha fazla ülke eklenirken, yalnızca Almanya’dan eski kayıtlar gösterildi ve Google’a göre bu, gösterilenlerin eski olduğuna dair giderek daha fazla şikayete yol açtı. Artık ülkenin büyük bir bölümünü sokak fotoğrafçılığı olarak sunan Google’ın rakibi Apple’ın Almanya’da boy göstermesiyle birlikte, Google’ın yeniden yeni fotoğraflar yayınlayıp yayınlamayacağı ve ne zaman yayınlayacağı soruları şimdiden gündeme geldi.


(mki)Haberin Sonu