Halka arz geliriyle una ‘mamul’ ekleyecek

Professional

New member
Ulusoy Un’un perakende kesimine hitap eden bağlı paydaşlığı Söke’nin halka arzı için talep toplama tarihleri 4-5-6 Ocak 2023 olarak belirlendi. Sağlanan yeni kaynakla Söke’nin 2023’ün ikinci yarısında açılacak yeni üretim merkeziyle unlu mamuller dalında de büyümesi planlanıyor.

YILIN BİRİNCİ HALKA ARZI

Aile şirketi olarak kurulup Kasım 2014’te halka arz olan Ulusoy Un’un idare konseyi lideri Günhan Ulusoy, 2022 başında küme bünyesine kattıkları Söke Un’un, 2023’ün birinci halka arzı ve Ulusoy’un borsadaki 2’nci un firması olacağını söylemiş oldu. Aydın Söke ve Ankara Sincan’daki 2 fabrikasıyla günde bin 440 ton üretim kapasitesi bulunan Söke’de kapasite artışı da hedeflediklerini söz eden Ulusoy, kelamlarına şöyleki devam etti: QNB Finansinvest liderliğinde yapılacak olan halka arzın büyüklüğü 581 milyon TL ve satış fiyatı hisse başına 7.5 TL olarak gerçekleşecek. Halka arzdan elde edilecek gelir ile yapılacak yatırımlar içinde Söke’nin un bölümündeki marka bilinirliğini unlu mamuller bölümüne taşıyacak olan yeni üretim tesisinin kurulması da yer alıyor.

YENİ TESİS YATIRIMI

Ulusoy Un’un 2014 Kasım ayında halka arz olurken günde 900 buğday/ton olan üretim kapasitesinin bugün 2.485 buğday/tona ulaştığını hatırlatan Ulusoy, ‘‘Halka arz olduğumuz tarihten 2022’nin 3. çeyreğine kadar geçen süreçte üretim kapasitemizi 4.5 kat, özsermayemizi 9 kat, çalışan sayımızı 3.5 kat, ihracatımızı da 2.5 kat artırdık. Ulusoy Un’da gösterdiğimiz başarılı ivmeyi Söke’ye de taşımak istiyoruz. Söke, perakende un pazarının en kıymetli oyuncularından biri. Halka arzdan sağlayacağımız kaynakla 2023’ün ikinci yarısında bir unlu mamuller üretim tesisi hayata geçirmeyi planlıyoruz. hem de Söke’nin güç muhtaçlığı için yenilebilir güç yatırımlarında bulunacağız” dedi. Ulusoy, şirketin 2022 yıl sonu cirosunun 2.4 milyar TL, FAVÖK sayısının ise 272 milyon TL olarak gerçekleştiğini iddia ettiklerini kelamlarına ekledi.DONUK ZİNCİRLE 8 MİLYARLIK PAZAR

Söke’nin dalın klâsik tarafında olduğunu vurgulayan Günhan Ulusoy, bir yandan bölümün donuk zincirde fazlaca geliştiğini söz etti. Ulusoy, ‘‘Buraya girdiğinizde raf ömrü ortadan kalktığı için bir anda bütün dünyaya, 8 milyara hitap eder hale geliyorsunuz. Biz de Söke deyince hem paketli Un tıpkı vakitte paketli unlu mamullerin hepsi akla gelsin istiyoruz. Unun geçtiği her yerde olalım diye bir bakış açımız var. Gong merasimini gerçekleştirdiğimizde halka arzdan gelen kaynakla birlikte 1.2 milyar TL’lik bir özkaynağa sahip olacağız. Bu hayli kuvvetli bir sayı. kuvvetli bir marka ve kuvvetli bir özkaynakla büyük gayelere gideceğiz’’ formunda konuştu.