Hastaneye bir sonraki siber saldırı: Caritas Clinic Dominikus etkilendi

celeron

Global Mod
Global Mod
Berlin-Reinickendorf'taki Caritas Kliniği Dominikus, BT'sine yönelik bir saldırıdan zarar görüyor. Saldırı 29 Ocak'ta fark edildi ve ardından ilk BT güvenlik önlemleri başlatıldı. Kliniğe göre hasta güvenliği risk altındaydı ve risk altında değil; ancak kliniğin acil bakım kaydı silindi. Orta Frankonya'daki klinikler de yakın zamanda bu adımı atmak zorunda kaldı; fidye yazılımlarından etkilenirler.

ReklamcılıkBerlin'deki Dominikus'ta operasyon randevuları iptal edilmiyor, yalnızca “erişilebilirlik ve […] “dijital iletişim” kısıtlanmıştır. Olayların “ayrıntılı analizi” şu anda BT departmanı ve dış güvenlik uzmanları tarafından yapılıyor.
Kliniğe erişim sınırlıdır
Saldırının boyutu ve sızdırılmış olabilecek verilerle ilgili ayrıntılar henüz bilinmiyor. Klinik, verilerin yanlış ellere geçmesi durumunda etkilenenlerin derhal bilgilendirileceğinin sözünü veriyor. Halihazırda veri koruma görevlisi ile temas halindedir ve sorumlu veri koruma yetkilisine de bilgi verilmiştir. Failleri şu anda bilinmiyor. Bir kriz ekibi oluşturuldu ve kriminal polis tarafından soruşturmalar sürüyor.

Klinik zaten hazırlandı


Klinik bu tür vakalara uygun acil durum planları ile zaten hazır olduğundan, “kriz durumu” sorunsuz bir şekilde ele alınabildi. Ayrıca net bir yedekleme stratejisi de mevcut. “Çok miktarda veri” nedeniyle, özellikle veri güvenliğinin tehlikeye atılmaması gerektiğinden süreç zaman alacaktır. Orta Frankonya'da hastane sistemleri şu anda yeniden başlatılıyor. Şantajcılarla müzakere yapılmayacak.


(mack)Haberin Sonu