iPhone garip bir şekilde çalıyorsa: Hücre Yayını ile 2023 uyarı günü

celeron

Global Mod
Global Mod


  1. iPhone garip bir şekilde çalıyorsa: Hücre Yayını ile 2023 uyarı günü

14 Eylül 2023 yine ülke çapında uyarı günü – şimdi ikinci kez Hücre Yayını ile. Uyarı sabah saat 11’den itibaren ortaya çıkıyor ve elbette – eğer tüm gereksinimler karşılanırsa – Almanya’daki bir mobil ağa bağlanan iPhone’lar tarafından oynatılacak. Ancak geçen yıl uyarı gününde de sorunlar yaşandı; şebeke operatörüne bağlı olarak belirli koşullar altında hiçbir uyarı verilmedi. Saat 11.45’te cep telefonu yayını yoluyla “her şey yolunda” sinyali verilmesi şimdilik planlanmıyor.

Reklamcılık
iPhone’daki uyarı mesajı. Görünüşe göre yayın tüm radyo hücrelerinde çalışmadı.iPhone’da Hücre Yayını: Acil durum uyarılarını almak için ne yapmam gerekiyor?


Varsayılan olarak iPhone’lar hücre yayını aracılığıyla gönderilen uyarıları almaya hazırdır. Ön koşul, işletim sisteminin güncel bir sürümüdür; iOS 16 için en az iOS 16.1 sürümü, iOS 15 için en az 15.6.1 sürümü. Güncel sürümler iOS 16.6.1 ve iOS 15.7.9’dur. iOS 13 ve iOS 14 kullanıcıları artık güncelleme alamayacak ancak iPhone’larını iOS 15’e güncelleyebilirler. Yüklü sürümü “iOS sürümü” altındaki “Ayarlar > Genel > Bilgi” bölümünde bulabilirsiniz. Halihazırda iOS 17 beta sürümünü yüklemiş olan kullanıcıların da uyarılması gerekiyor.

Ayrıca ağ sağlayıcı ayarlarında olası güncellemeleri kontrol etmeniz de önerilir. Bunu yapmak için “Ayarlar > Genel > Hakkında”yı açın. Burada ayrıca cihazınızda yüklü olan işletim sisteminin sürümünü “iOS sürümü” altında göreceksiniz. iOS artık size güncellenmiş operatör ayarları sunuyorsa bunları yükleyin. Herhangi bir bildirim yoksa en son sürüm zaten yüklenmiştir.İPhone böyle bir güncelleme sunuyorsa, operatör ayarları güncellemesini yükleyin.Cep telefonu sağlayıcıları ve Federal Sivil Koruma ve Afet Yardımı Dairesi (BBK), geçen yıl iOS 12’ye kadar iOS çalıştıran iPhone’ların acil durum uyarılarını almayacağını belirtmişti. Bu da iPhone 6, iPhone 5s ve daha eski modellerin uyarı sisteminin dışında kaldığı anlamına geliyor. Yani minimum gereksinim, iOS 15’e güncellenmiş bir iPhone 6’dır. Şu anda Apple’ın Almanya’daki Hücre Yayını hakkında özel bir belgesi yok.

DE uyarısına ilişkin teknik yönergeler, farklı uyarı seviyelerindeki uyarıları tanımlamak için dört basamaklı mesaj kimlikleri sağlar. Bu yalnızca daha yeni cihazlarda desteklenir. Eski cep telefonlarına da ulaşabilmek için, kritik uyarıların hücre yayını yoluyla üç haneli mesaj ID 919 ile de gönderilmesi gerekiyor. Ancak bu, görünüşe göre Alman SIM ile birlikte iPhone 6 ve 5s gibi eski iPhone modelleri tarafından desteklenmiyor. kartlar. Ancak bu modeller için dört haneli kimlikleri dikkate alacak bir güncelleme bulunmuyor. iOS 15.6.1 (veya daha yenisi) yalnızca iPhone 6s ve iPhone SE 1’den yüklenebilir.

Acil durum uyarılarını hücre yayını yoluyla almanın ön koşulu, iPhone’un hücresel ağa çevrilmiş olmasıdır. Uçak modunda veya tamamen kapalıyken uyarı mesajları alınmaz. Anında bildirim almanın aksine, hücre yayını uyarı mesajları, iPhone tekrar açıldığında, uyarı hala gönderilmediği sürece, daha sonra iPhone’a ulaşmaz.

iPhone’da Hücre Yayını bildirimlerini etkinleştirmem gerekiyor mu?


Temel olarak hayır, tüm güncellemeler yüklendiğinde bunlar varsayılan olarak etkindir. Acil durum uyarılarını Hücre Yayını Uyarıları bölümünün alt kısmındaki Ayarlar > Bildirimler’de bulabilirsiniz.Hücre yayını uyarıları iOS ayarlarında göründüğünde, iPhone bu tür acil durum uyarılarını almaya hazırdır. Uyarı günü için “Test Uyarıları”nı aktifleştirmenize gerek yoktur. En yüksek uyarı seviyesi 1’in uyarıları Almanya’da kapatılamaz.“Aşırı Tehlike” (varsayılan olarak etkindir), “Tehlike Bilgileri” (varsayılan olarak etkindir) ve “Test Uyarıları” (varsayılan olarak devre dışıdır) için üç anahtar vardır. “Test Uyarıları” yalnızca sistemin ağ operatörleri tarafından özel test çalıştırmaları için tasarlanmıştır. Burada gerçek uyarılar gönderildiği için bunun uyarı günüyle alakası yok.

iPhone’da acil durum uyarılarını kapatabilir miyim?


Evet ama sadece bazıları. Aşırı Tehlike ve Tehlike Bilgisi uyarılarının yanı sıra, etkinleştirdiyseniz Test Uyarılarını da kapatmayı seçebilirsiniz. Bir uyarının hangi uyarı düzeyine sahip olduğunu sorumlu makamlar belirler.

Ancak her zaman en yüksek uyarı düzeyi 1 olan felaket uyarılarını alırsınız; Sistemde bunları devre dışı bırakacak bir anahtar bulunmamaktadır.

İPhone’daki yüksek alarm sesini nasıl kapatabilirim?


Perşembe günü saat 11.00’de gerçekleşmesi planlanan alarmı kapatmak için iPhone’unuzda uyarıyı açmanız gerekiyor. Aksi takdirde alarm sinyali muhtemelen birkaç dakika sürecektir.

iPhone’umun sesi çoğunlukla sessize alındı, yine de uyarı alır mıyım?


Evet, 1. düzey felaket uyarıları, zil sesini kapatma anahtarını ve “Rahatsız Etmeyin” gibi ayarlanmış herhangi bir odak modunu geçersiz kılar. İPhone’unuz kesinlikle yüksek sesle ve duyulabilir bir alarm sinyali vermelidir.

Apple Watch ve iPad’de de acil durum uyarıları alacak mıyım?


BBK’ya göre Apple Watch’lar, Seri 4’ten itibaren ve hücresel modül (“GPS + Hücresel”) bulunan modeller için geçerli olan hücre yayınına da hazır. Burada da muhtemelen en son watchOS sürümünü yüklemeniz tavsiye edilir. Mobil özellikli iPad’lerin aynı zamanda hücre yayını uyarıları alıp almadığı da belirsizliğini koruyor. Her durumda, bildirim ayarlarında uyarı mesajlarını açıp kapatacak yeni anahtarlar bulunmuyor. Geçen yıl uyarı gününde iPad’lerin çaldığına dair herhangi bir rapor yoktu.

iPhone’um uyarı çalmadı, ne yapabilirim?


iPhone yukarıdaki gereksinimlerin tümünü karşılıyorsa ve yine de bir uyarı almıyorsa Federal Sivil Koruma Dairesi’ni bilgilendirebilirsiniz. Bu amaçla saat 11.00’den itibaren bir anket sayfası oluşturulacak. Ayrıca artık desteklenmeyen eski bir iPhone’da bu tür modellerin hala kullanımda olduğunu vurgulayan bir uyarı mesajı almadığınızı da belirtebilirsiniz.

iPhone’da hücre yayını uyarılarını tekrar nasıl görüntüleyebilirim?


Mesaj artık Bildirim Merkezi’nde bulunmuyorsa mesajı tekrar görüntülemenin bir yolunu bilmiyoruz. Ana ekranda parmağınızı ekranın üst kısmından aşağı doğru kaydırarak bildirim merkezini açıyorsunuz. Kilit ekranında önceki bildirimleri görmek için aşağıdan yukarıya kaydırmanız gerekebilir.
(1 pound = 0.45 kg)Haberin Sonu