ITZBund: Federal yönetimin BT hizmet sağlayıcısında büyük kesinti

celeron

Global Mod
Global Mod
Pazar sabahının erken saatlerinden bu yana Federal Bilgi Teknolojisi Merkezinde (ITZBund) büyük bir kesinti oldu. ITZBund web sitesi şu anda kullanılamıyor. Gümrük web siteleri de dahil olmak üzere bazı hizmetler mevcut değildir.

ReklamcılıkBilgi teknolojisi merkezinin bir sözcüsü Haberler online’a verdiği demeçte, ITZBund’un dışarıdan gelecek bir saldırıyı veya üçüncü şahısların diğer etkilerini dışladığını söyledi. Bu dahili bir teknik sorundur. Tam olarak ne olduğunu ve gümrük dışında hangi hizmetlerin etkilendiğini söyleyemedi; ne de kesintinin Pazartesi sabahı operasyonları nasıl etkileyeceği. Arızanın ne zaman giderileceği de belli değil.

Federal yönetimin BT hizmet sağlayıcısı


ITZ, federal yönetim için BT hizmet sağlayıcısıdır. Kendi ifadelerine göre 117.000 uç cihaza ve 48.367 mantıksal sunucu sistemine bakıyor. Depolama kapasitesi 53 petabayttır. Bilgi teknolojisi merkezi, yönetim ve iş dünyasından “çok fazla” bir milyondan fazla kullanıcıdan sorumludur. Çalışma alanları arasında dijitalleştirme ve BT çözümleri bulma, yazılım geliştirme, barındırma ve operasyon yer almakta olup, ayrıca bir hizmet masası bulunmaktadır. İkincisi ile iletişim de kesintiden etkilenir.

ITZBund, 2016’nın başlarında kuruldu ve Federal Maliye Bakanlığı’nın on iki lokasyonda yaklaşık 4.100 kişiyi istihdam eden bölümünün bir parçası. Kurumun kamu hukuku kapsamındaki bütçesi 2022’de 1,1 milyar avro gibi iyi bir rakamdı.

Federal Hükümet, yönetimi modern BT ile desteklemek ve onu dijital geleceğe hazırlamak için Federal Bilgi Teknolojileri Merkezini görevlendirdi. Gümrüğe ek olarak, idari alanlar arasında ulaşım, bütçe, vergiler, personel, istatistik, iltica, iç güvenlik ve entegrasyon yer alır.
(uygulama)Haberin Sonu