Jorge Jesus: “O, şu anda en formda oyuncumuz”

DeSouza

Global Mod
Global Mod
Spor Toto Üstün Lig’in 9. haftasında konuk ettiği VavaCars Fatih Karagümrük’ü 5-4 yenen Fenerbahçe’de teknik yönetici Jorge Jesus, savunma manasında düzgün bir maç çıkaramadıklarını söylemiş oldu.
Ülker Stadı’nda oynanan müsabakanın akabinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Jesus, izleyenlerin memnun olduğu bir maç izlettirdiklerini belirtti.
Kazanmak için 5 gol atmaları gerektiğini anlatan Portekizli çalıştırıcı, “Bugün hem statta birebir vakitte meskeninde maçı izleyenlerin memnun olduğunu düşünüyorum. 9 gol vardı, bu durum izleyenleri memnun etmiştir. Bugün galip geldik lakin kazanmak için 5 gol atmamız gerekti. Defansif tertibimiz güzel değildi. Daha evvelki maçlarımızdaki manzarayı gösteremedik. 5 maçtır gol yemiyorduk lakin bu da futbolun modülü. Defansımızı bir maçlık değil dönem başından beri oynadığımız maçların geneline bakarak değerlendiririm. Oyuncularımı tebrik ediyorum.” tabirlerini kullandı.
Kaleci Altay Bayındır’a gösterilen yansıyı olağan karşılamadığını lisana getiren Jesus, “Altay’a verilen yansıyı olağan karşılamıyorum. Buna alışkın değilim zira taraftarlar işler düzgün gitmeyince daha epeyce sevgi göstermeli. Yalnızca işler yeterli giderken değil. Bu alışık olduğum bir durum değil. Taraftarların kazanırken de kaybederken de oyuncularına sevgi göstermeleri lazım. Oyunculara berbat giderken daha fazlaca sevgi gösterisinde bulunmaları gerekiyor. Altay fazlaca güzel bir kaleci. Ulusal ekipte oynuyor. her insanın berbat günü olabilir. Bütün taraftarların bu biçimde düşünmesi gerekiyor.” diye konuştu.
68 yaşındaki teknik adam, Lincoln Henrique’yi niye sol bekte başlatmış olduğu istikametindeki bir soruya ise şu cevabı verdi:
“Gerektiği vakit fazlaca farklı değişiklikler yapmamız gerekiyor lakin bu karar yüzde yüz gerçek karşılanmayabiliyor. her insanın bir fikri olabiliyor. Lincoln’ün avantajı şuydu, Alioski son maç 90 dakika oynamıştı. Bu maçta epeyce fazla rotasyon yapamadım. Çok az toparlanma süremiz vardı. Toparlanmak için az süremiz varken değişiklik talihimiz da azdı. Mental yorgunluğun birtakım göstergelerini gördük. Kimi oyuncular teknik manada pas yanlışları yaptı.”
Savunma oyuncuları Gustavo Henrique ve Attila Szalai’nin üzerinde epey yük oluştuğunu lisana getiren Jesus, “Bu oyuncular tüm maçlarda oynadı. Bilhassa Szalai’nin üzerinde fazlaca fazla yük oluştu zira tüm maçlarda oynadı. Onun üstündeki fizikî ve mental yük fazla arttı. Maç ortasında verdiği kararlarda da bu gözüktü. Şu an Luan Peres sakat, o konumda elimde yalnızca Serdar Aziz var. Bugün savunma çizgisini pek değiştirmek istemedim. Ferdi rahatsızlığı niçiniyle oynayamadı. Takımımız sakatlar niçiniyle daraldı ve bu rotasyonu zorlaştırıyor.” değerlendirmesinde bulundu.
“Crespo şu anda en formda oyuncumuz”
Jorge Jesus, orta saha oyuncusu Miguel Crespo’nun şu an kadrodaki en formda isim olduğunu belirtti.
Bir gazetecinin Miha Zajc’ı oynatmama sebebi hakkındaki soru üzerine Jesus, “Miha, Crespo yahut İsmail’in yerine oyuna girebilirdi. Bilhassa Crespo’nun yerine girebilirdi lakin Crespo şu anda en formda isimlerden biri. Galibiyet golü ararken Crespo’yu çıkarmak istemedim. Değişiklik yaparken 2 forvet sokmayı daha gerçek buldum. Gidişata nazaran karar veriyorum. Maç ortasında gelişen olaylar kararlarımı etkiliyor. daha sonradan giren oyuncuların dayanağıyla maçı kazandık.” formunda konuştu.
“Taraftarlarımız sonuna kadar kazanacağımıza inandı”
Jorge Jesus, galibiyette taraftarların büyük takviye verdiğini tabir etti.
Taraftarlara teşekkür eden Jesus, “Taraftarlarımız sonuna kadar kazanacağımıza inandılar. 12. oyuncumuz oldular. Grubu galibiyete ittiler. Büyük taraftarı olan kadrolarda farkı bu yaratır. Taraftarlarımıza teşekkür ediyorum. Ferdi olarak bir oyuncu düzgün gününde olmadığında desteklemelerini rica ediyorum.” formunda görüş belirtti.
Jesus, kelamlarını şu biçimde tamamladı:
“Elimde Luan Peres olsaydı Szalai’yi dinlendirirdim. Fizikî kapasitesi limitleri çerçevesinde oynatmaya devam etmek zorundayız. Skoru 5-4’e getirdiğimiz golün pasını Altay verdi. Uygun şeyleri de görmemiz gerekiyor. İrfan Can Eğribayat hasta olduğu için kulübede değildi. O an grup için en güzel neye inandıysam o denli karar veriyorum. Altay için verdiğim kıymeti bir iki yanlışa nazaran değerlendirmem.”