‘Karabaşlı çulha’ Türkiye’de birinci kere görüldü

Samuag

New member
Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün Ulusal Halkalama Programı kapsamında gerçekleşen ilkbahar periyodu halkalama çalışmalarında Türkiye için yeni bir kuş çeşidi halkalandı.

DKMP Genel Müdürlüğü uyumunda Kuzey Tabiat Derneği yürütücülüğünde, Iğdır, Koç ve Utah üniversiteleri iştiraki ile halkalama çalışmalarını sürdüren Aras Irmağı Kuş Cenneti Araştırma ve Eğitim Merkezi nazaranvlileri, karabaşlı çulha kuşunu birinci kere kaydetti.

Türkiye’de birinci kere tespit edilen kuşa Türkiye halkası takıldı. Kuşun takibi bu halka yardımıyla yapılabilecek.

8,9 GRAM YÜKÜNDE

Aras Irmağı Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde halkalanan kuşun, Dünya Kuş Müşahede Data Tabanında 1 milyardan fazla kuş kaydı içinde yalnızca 46 kaydı bulunduğu açıklandı.

Türkiye’nin en küçük kuşları içinde yer alan ve yuva yapma yeteneği ile ‘yuva ustası’ olarak isimlendirilen çulha kuşunun yakın akrabası olan karabaşlı çulha kuşu, uzun kuyruğu, siyah başı ve beyaz boğazıyla dikkat çekiyor.

8,9 gram tartısındaki kuşun, Kazakistan ve Orta Asya’da seçkin olarak görüldüğü açıklandı. Türkiye’de birinci kere görülmesi ve halkalanmasının ülkenin biyolojik çeşitliliği açısından kıymetli olduğu kaydedildi.

‘TÜRKİYE’DE KUŞ ÇEŞİDİ 495 OLDU’

Halkalama çalışmalarını yürüten Kuzey Tabiat Derneği Bilim Koordinatörü uzman biyolog Emrah Çoban, Aras Irmağı Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi’ndeki halkalama istasyonunda 6 Nisan’da epeyce nadir bir çeşit yakaladıklarını, bunun Türkiye için yeni bir kayıt olduğunu vurguladı.

Çoban, “Tür dünyada epeyce az. Bu bizi fazlaca heyecanlandırdı. Bu güne kadar Iğdır’da keşfedilmiş 313 kuş çeşidi vardı, buna 1 tane daha ekledik. Türkiye’de görülen kuş tipi artık 495 oldu. Bu biyolojik çeşitlilik için epeyce kıymetli. Bu çalışmalar devam ettikçe eminiz ki Türkiye’deki kuş tipi sayısı daha da artacak” diye konuştu.