Kısaca bilgilendirildi: Microsoft, Zalando, LLaMA 2, kaplumbağa robotu

celeron

Global Mod
Global Mod


  1. Kısaca bilgilendirildi: Microsoft, Zalando, LLaMA 2, kaplumbağa robotu

Microsoft, iş müşterilerinden yapay zeka kullandıkları için ücret alır


ReklamcılıkYapay zeka çılgınlığının başlangıcında, ChatGPT ve Bing Chat gibi teklifler ücretsizdi. Artık ChatGPT Plus gibi gelişmiş hizmetler için ücretli modeller de var. Microsoft, OpenAI’deki AI geliştiricilerinin örneğini takip ediyor ve şimdi kendi AI tekliflerinin ticari kullanımı için fiyatları belirledi. Özel kullanıcılar için ise yapay zeka hizmetleri şimdilik ücretsiz olmaya devam edecek. Şirketler, Microsoft 365’te AI Yardımcı Pilot’u veya yeni Bing Chat Enterprise’ı kullanmak isterse, ödemeleri gerekir. Bir yapay zeka hizmeti olarak Microsoft 365 Copilot, bir asistan gibi uygulamalara yardımcı olmayı amaçlar. Copilot, Mayıs ayından bu yana ücretli önizleme olarak ilk şirketlere sunuldu. Genel kullanıma sunulduğunda Copilot, Microsoft 365 müşterilerine kullanıcı başına aylık 30 ABD Doları karşılığında sunulacaktır. Bu, Microsoft 365 abonelik maliyetlerine ek olarak sağlanır.Hafta içi haber podcast’imiz günün en önemli haberlerini 2 dakikaya sıkıştırılmış olarak sunar. Amazon Alexa veya Google Asistan gibi dil asistanlarını kullanan herkes oradaki haberleri de duyabilir veya görebilir. Beceriyi Alexa ile etkinleştirmeniz veya Google Asistan’a “Play Haberler Top” demeniz yeterlidir.
Zalando kıyafetlerin daha iyi oturması için seni ölçmek istiyor


Hangi boyuta ihtiyacım var? Şimdiye kadar, bu soru genellikle bir giysinin iki bedende sipariş edilmesine yol açtı ve bunlardan en az biri elbette iade edildi. Üreticiler, satıcılar ve çevre için bir baş belası. Zalando durumu düzeltmek istiyor. Mail order şirketi, uygulamada ölçüm alır ve beden seçiminde yardımcı olur. “Lütfen sağ kolunuzu indirin, lütfen sağ kolunuzu daha fazla indirin, lütfen sağ kolunuzu kaldırın.” Dostça bir bilgisayar sesi, ölçmeye yardımcı olur. Dar giysiler veya iç çamaşırları giyerek mümkün olduğunca tarafsız bir duvarın önünde durun ve sesin talimatlarını izleyin. Alternatif olarak, birisi kamerayı yönlendirebilir veya akıllı telefonu önünüze iki ila üç metre uzağa yerleştirebilirsiniz. Düzgün duruyorsanız, kayıt için tıklama otomatiktir. Bir fotoğraf önden, diğeri yandan.

Meta ve Microsoft yeni dil modeli LLaMA 2’yi sunar


Meta ve ortağı Microsoft, üretken dil modeli LLaMA – LLaMA 2’nin yeni ve daha büyük bir sürümünü yayınladı. Dil, burada programlama dilleri anlamına da gelir: yeni başlayanlar ve şirketler, açık- kaynak dil modeli Meta’ya göre, önceki LLaMA sürümüyle karşılaştırıldığında, eğitim için yüzde 40 daha fazla veri kullandı ve iki kat daha fazla bağlam içeriyordu. Meta, LLaMA 2’nin her biri benzer boyuttaki diğer açık kaynak dil modellerini birkaç kıyaslamada geride bıraktığını belirtir. Financial Times kısa süre önce Meta’nın yakın gelecekte LLaMA’nın ticari bir sürümünü piyasaya sürmeyi planladığını bildirdi – ancak LLaMA 2, ticari uygulamalar da dahil olmak üzere telifsizdir. Meta, modelleri daha da geliştirmek ve güvenliklerini artırmak için açık kaynak topluluğunu kullanmak istiyor.

Kaplumbağa benzeri robot kumda “yüzüyor”


Reklamcılık

San Diego’daki California Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi, kumda yürüyebilen robotik bir kaplumbağa geliştirdi. Robot, örneğin tahıl silolarını denetlemek, toprak kirliliğini ölçmek ve arama kurtarma operasyonlarını yürütmek için kullanılacak. Kumda hareket ederken, bir robotun yüksek kuvvetlerle başa çıkması ve havada veya suda hareket eden robotlardan çok daha güçlü olması gerekir. Çalışma Advanced Intelligent Systems dergisinde yayınlandı. Uygulama sırasında, araştırmacılar üstesinden gelinmesi gereken bir dizi zorlukla karşılaştı. Örneğin, kum taneleri farklı sertlik derecelerine sahiptir: kum bazen sıvı, bazen katı gibi davranır. Kumda engel tespiti de zordur. Robot buna tepki verebilmelidir.
(mak)Haberin Sonu