Matrix 2.0: Gerçek zamanlı iletişim protokolü daha fazla performans vaat ediyor

celeron

Global Mod
Global Mod


  1. Matrix 2.0: Gerçek zamanlı iletişim protokolü daha fazla performans vaat ediyorMatthew Hodgson Matrix Topluluğu ZirvesindeMatthew Hodgson Matrix Topluluğu Zirvesinde


(Resim: Matris)Dokuz yılı aşkın bir sürenin ardından Matrix Vakfı, açık, merkezi olmayan iletişim protokolünün 2.0 sürümünü yayınladı. Matrix Vakfı’nın kurucusu ve işbirliği platformu Element’in başkanı Matthew Hodgson, bunu Berlin’deki Matrix Topluluk Zirvesi’nde duyurdu. Matrix 2.0’ın yenilikleri gelecekte mevcut protokolün spesifikasyonlarına dahil edilecektir.

Yeni özellikler arasında daha hızlı oturum açma, başlatma ve sohbet içeriği senkronizasyonu için Sliding Sync senkronizasyon API’si yer alıyor. Diğer şeylerin yanı sıra, yalnızca kullanıcı arayüzü için gerekli olan verilerin yüklenmesinin sağlanması amaçlanmaktadır. Daha Hızlı Katılma, sanal odalara daha hızlı giriş vaat ediyor ancak halen optimize ediliyor. Ayrıca Matrix 2.0, kimlik doğrulama için OpenID Connect’i destekler ve mevcut kimlik doğrulama API’lerini, geçiş anahtarları, biyometri veya akıllı kartlar kullanarak iki veya çok faktörlü kimlik doğrulamaya olanak tanıyan endüstri standardı Open ID Connect (OIDC) ile değiştirir.

ReklamcılıkMatrix 2.0’ı test etmek için Element X


İlgilenenler, aynı zamanda yeni Matrix işlevleri için bir test ortamı görevi de gören iOS ve Android için ilk Matrix 2.0 istemcisi “Element X”i deneyebilirler. Hodgson, WhatsApp, iMessage, Telegram ve diğerleri gibi mesajlaşma programları da dahil olmak üzere önceki Element uygulamasına kıyasla önemli bir performans artışı vaat ediyor.
Element iletişim platformundan ekran görüntüleriElement-X iletişim platformundan ekran görüntüleri


(Resim: Matrix Vakfı)Hodgson, Haberler online ile yaptığı röportajda Matrix’in yardımıyla “ana akım kalitede mükemmel mesajlaşma uygulamaları oluşturabileceğinizi” ve “kullanıcı dostu olmaktan ödün vermenize gerek kalmayacağını” söyledi.
Element X'te video konferansElement X’te video konferans


(Resim: Öğe)Element X’in şifreli video işlevi, birkaç yüz katılımcıdan oluşan büyük grupların iletişim kurmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Konferans sunucusu açık kaynak projesi LiveKit tarafından sağlanmaktadır.

Matrix, geleceğe yönelik olarak, Matrix.org’da geçiş araçlarını içeren OIDC’yi sunmayı ve matris-rust-sdk’nin uygulanmasından elde edilen deneyime dayanarak Sliding Sync’i revize etmeyi planlıyor. Matris gruplarındaki VoIP çağrıları için ağ desteğinin yeniden sunulması ve ayrıca Mesajlaşma Katmanı Güvenliği (MLS) şifreleme standardının daha fazla uygulanması da planlanıyor.

Merkezileşmenin artan önemi


Matrix gibi açık kaynak protokolleri, kuruculara göre “devlet sansürü, yaygın gözetim, internet engellemeleri, gözetim kapitalizmi veya […] “merkezi veri ihlalleri”. Avrupa Birliği’nin Dijital Piyasalar Yasası (DMA) doğru yönde atılmış büyük bir adımdır; büyük merkezi mesajlaşma sağlayıcılarının hizmetlerini AB’de sunmak istiyorlarsa birlikte çalışmasını gerektiren bir düzenlemedir. Bu nedenle Matrix de MIMI’ye katıldı (Daha Fazla Anında) İnternet Mühendisliği Görev Gücü’nün Mesajlaşma Birlikte Çalışabilirliği) çalışma grubu, burada örneğin Android mesajlaşmanın Matrix ile nasıl yerel olarak iletişim kurabileceğini gösterdi.

Birlikte çalışabilirliğin gizlilik açısından ne anlama geldiği sorulduğunda Hodgson şu cevabı verdi: “Birlikte çalışabilir bir sohbete katılan farklı şirketler, katılımcılarla ilgili meta veriler gibi normalde sahip olacaklarından daha fazla veri görebildikleri için gizliliğin azalması riski vardır. Ancak , gizliliği koruyacak şekilde tasarlayabilirsiniz ve örneğin kullanıcılara takma adlar verebilirsiniz. MIMI çalışma grubunda bunun üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyoruz.” Ancak Hodgson “mahremiyetten ödün vermeden her iki dünyanın birlikte çalışabilirliğinden en iyi şekilde yararlanmanın mümkün olduğundan” emin.

Artan kullanıcı sayıları


Şu anda Matrix Vakfı’na göre, genel ağda yaklaşık 17.000.000 odayı ve yaklaşık 64.000 sunucuyu kapsayan en az 111.873.374 Matrix ID bulunmaktadır. Aslında, genel ağdaki sunucuların çoğunluğu istatistik raporlamadığından ve çok sayıda özel sunucu ağı olduğundan, daha fazla Matrix ID’nin olması muhtemeldir. Matrix ekosistemi artık önemli ölçüde büyüdü ve bir blog girişinden de görülebileceği gibi çok sayıda müşteriye, botlara ve köprülere sahip.

Matrix’in müşterileri arasında hükümetler, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda şirket bulunmaktadır. Bundeswehr’in BwMessenger’ı ve aynı zamanda sağlık sistemindeki TI-Messenger (TIM) de kendi protokollerine dayanmaktadır. Yeni Matrix 2.0 istemcisini denemek istiyorsanız bunu Element X aracılığıyla yapabilirsiniz.


(mack)Haberin Sonu