MegaCortex fidye yazılımı için ücretsiz şifre çözme aracı yayınlandı

celeron

Global Mod
Global Mod
Bitdefender güvenlik araştırmacıları, diğerleri arasında NoMoreRansom projesi ile işbirliği içinde MegaCortex fidye yazılımı şifre çözme aracını yayınladı. Artık ücretsiz olarak indirilebilir.


Windows kötü amaçlı yazılımı MegaCortex, dosyaları şifreler ve fidye talep eder. Truva Atı 2019’dan beri ortalıkta. Ekim 2021’de kötü amaçlı yazılımla bağlantılı olarak tutuklamalar yapıldı. Bir rapora göre, Bitdefender şimdi ücretsiz bir şifre çözme aracı yayınladı. Şifrelemeye ek olarak, MegaCortex’in saldırganların sistemlere daha kapsamlı bir şekilde saldırmak için kullanabilecekleri yaklaşık 1000 başka modüle sahip olduğu söyleniyor.


Şimdi şifresini çöz!


Aracı indirip başlattıktan sonra, kurbanların şifrelenmiş dosyaları içeren klasörü seçmeleri ve “Şimdi başla”ya tıklamaları yeterlidir. Alternatif olarak, araç tüm sistemi de arayabilir. Bir kurulum gerekli değildir. Varsayılan olarak, “Dosyaları yedekle” seçeneği etkindir, bu nedenle şifrelenmiş dosyalar bir yedekte kalır. Bu, şifre çözme sırasında bir şeyler ters giderse yardımcı olabilir.

Güvenlik araştırmacılarının bir güvenlik açığında şifre çözmeye başlayıp başlamadıkları veya diğerlerinin yanı sıra Europol tarafından yapılan tutuklamalar sırasında ana anahtarı ele geçirip geçirmedikleri henüz net değil.

Bitdefender ayrıca yakın zamanda indirmek için ücretsiz bir LockerGoga şifre çözme aracı yayınladı.

Hangi fidye yazılımı vurdu?Kimlik fidye yazılımı web sitesinde, şifreleme Truva atlarının kurbanları, hangi kötü amaçlı yazılımın dosyalarını tuttuğunu kontrol edebilir. Orada zaten bir şifre çözme aracı olup olmadığını da görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken HTTPS yoluyla şifrelenmiş bir dosya yüklemek. ID fidye yazılımı, birkaç güvenlik araştırmacısı tarafından kurulan MalwareHunterTeam’in bir projesidir.


(ile ilgili)Haberin Sonu