Meral Akşener’den KDV indirimi yansısı

Samuag

New member
YETERLİ Parti Lideri Meral Akşener, TBMM’de partisinin küme toplantısında konuştu.

Akşener’in gündeminde başta elektrik artırımı olmak üzere iktisattaki gelişmeler vardı.

1 Ocak prestijiyle elektriğe yüzde 125 artırım yapıldığını söyleyen Akşener, “Sadece kışın ortasında yapılan bu artırımların bile iktidardakilerin gitmesi için kâfi bir sebep” dedi.

Esnafın kiradan fazla elektrik faturası ödemekten yakındığını aktaran Akşener, “örneğin berber dükkanı işleten bir esnaf kardeşim kasım ayında 1500 lira elektrik faturası ödemiş. Bu ay ise faturası 4 bin 600 lira gelmiş. Esnaf kardeşim de haklı olarak soruyor; ‘bu biçimde ben de saç tıraşının fiyatını 3 katına mı çıkarayım’ diyor” diye konuştu.

Akşener, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“bu biçimde bir artırım, zulüm olabilir mi ? bu biçimde devlet yönetilir mi ? Ayıptır, günahtır. Daha maaşını alamadan, artırımı eriyen minimum ücretliler isyanda. aslına bakarsan aldıkları üç kuruşla geçinmeye çalışan, emeklilerimiz isyanda. Mağazalar, fırınlar, restoranlar isyanda.”

“KDV İNDİRİMİNİ OLUMLU KARŞILIYORUZ”

Besin unsurlarındaki KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesini ise olumlu karşıladıklarını söyleyen Akşener, “Ama bu vesileyle iktidarı da uyarmak istiyorum. Bu indirim, bir seferlik bir tesirdir. Yani, yeni oranlar yürürlüğe girdiğinde bir kereye mahsus olarak, birtakım besin mamüllerindeki fiyatlarda yüzde 7 oranında bir gerileme olabilir” dedi.

YETERLİ Parti önderi bu yolla enflasyonun düşmeyeceğini ve enflasyonu doğuran niçinlerin ortadan kaldırılmadığı sürece bu ay vergi düşürülse bile gelecek ay fiyatların bir daha artmaya devam edeceğini kaydetti.

Enflasyonla piyasalara itimat veren, kapsamlı bir program çerçevesinde çaba edilmesi gerektiğini vurgulayan Akşener, “Bunun için kullanacağınız en kıymetli silah da siyaset faizidir” dedi.

“ISPARTA’NIN AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMESİ İÇİN TEKLİF SUNDUK”

Akşener, Isparta’da 72 saate varan elektrik kesintisine de değindi. “İstanbul’daki karda mobese kaydı peşine düşenlerin, problem Isparta olunca toprağa nasıl ahenk sağladıklarını ibretle izledik” diyen Akşener, şunları söylemiş oldu:

“tekrar bu biçimde utanç verici bir olayın yaşanmaması için UYGUN Parti olarak tahlil tekliflerimizi hazırladık. Bu doğrultuda birinci vakit içinderda, Isparta’nın bir an evvel afet bölgesi ilan edilmesi için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifimizi sunduk.”

MUHALEFET ÖNDERLERİNİN TOPLANTISI

Kendisinin de ortalarında olduğu 6 muhalefet başkanının yaptığı toplantıya değinen Akşener, “Milletimiz artık ortak akıl için bir ortaya gelebilen, milletin ve memleketin sıkıntılarını birbirleriyle konuşabilen siyasetçiler istiyor” dedi.

“‘Ben yaptım oldu’ anlayışından bıkan milletimiz, partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile unutulan istişare külçeşidinin ehemmiyetini görüyor” sözlerini kullanan Akşener, şöyleki devam etti:

“Gerek kurumsal manada, gerekse de fikren, farklılaştıkları noktalar olsa da 6 siyasi parti önderinin memleket sorunları için bir ortaya gelmesi kıymetlidir. Buradan başta, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere toplantıya iştirak eden sayın genel liderlere huzurunuzda bir kere daha teşekkür ediyorum.”