Merkez Bankası, Türk vatandaşlığı için getirilen dövizi satın almaya başlıyor

RAM

New member
Merkez Bankası, Türk vatandaşlığı için getirilen dövizi satın almaya başlıyor
Gayrimenkul alımı dahil Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanımı için Türkiye’ye getirilecek dövizlerin Merkez Bankası (TCMB) tarafınca satın alınmasına ait uygulama TCMB’nin yayımladığı uygulama talimatı ile bugün başlatıldı.


Resmi Gazete’de 5 Ocak’ta yayımlanan yönetmelik daha sonrası TCMB tarafınca bugün yayımlanan uygulama talimatı ile ilgili dövizlerin TCMB’ye satılması bugün prestijiyle devreye alınmış oldu.


Kaideler güncellenmişti


Aralık ayında TL’deki kıymet kaybını durdurmak için rezervlerinden yaklaşık 20 milyar dolar kaybeden banka daha evvel de ihracatçıların döviz gelirlerinin yüzde 25’inin TCMB’ye satılmasına karar vermişti.


Uygulama talimatına göre belirlenen döviz fiyatları süreç öncesinde Türkiye’de faaliyet gösteren bir bankaya ve bu banka tarafınca da TCMB’ye satılacak.


Vatandaşlık için gerekli aktüel kaideler 250 bin dolar fiyatında gayrimenkul alımı yahut 500 bin dolar karşılığı meblağın TL’ye dönüşü daha sonrası TL cinsinden mevduat ya da devlet borçlanma araçlarında üç yıl müddet tutma olarak uygulanıyor.

Haber Sitelerinden Alıntıdır.