Microsoft, Almanya'da “Yapay Zeka Yeterlilik Saldırısı”nı Başlattı

celeron

Global Mod
Global Mod
Microsoft, Bedburg, Bergheim ve Elsheim topluluklarının Kuzey Ren-Vestfalya sanayi bölgesinde milyarlarca dolarlık veri merkezleri inşa ediyor. Şirket aynı zamanda Frankfurt am Main'deki veri merkezi gibi mevcut lokasyonlara da yatırım yapıyor.

Reklamcılık

3,2 milyar avro tutarındaki yatırımlardan doğrudan en çok ABD şirketleri yararlanırken (en büyük maliyet etkenleri donanım, özellikle de Nvidia'nın yapay zeka hızlandırıcıları), yerel halkın bir “Yapay Zeka yeterlilik saldırısından” yararlanması gerekiyor. Programda okullar, üniversiteler ve şirketlerle işbirlikleri de dahil olmak üzere birçok nokta yer alıyor.

Yapay zeka eğitimi

Microsoft, Kuzey Ren-Vestfalya'da 2025 yılı sonuna kadar yaklaşık 100.000 gence ulaşmayı hedefliyor. Bir “Yapay Zeka mobil”i okullara, eğitim merkezlerine ve meslek yüksekokullarına gidiyor ve yapay zeka hakkındaki söylemi teşvik etmeyi amaçlıyor.

Sanayi ve eğitim kurumları arasında ortaklıklar kurmayı amaçlayan “Datacenter Akademi” ile işler daha da belirginleşiyor. Buna eğitim planları, katılımcılar için burslar, simülasyon laboratuvarları, mentorluk ve profesyonel stajlar dahildir.

“SkillHer”in yerel baskıları, BT sektöründe sektörde yeterince temsil edilmeyen kadınları ve eşcinsel kişileri tanıtmak için tasarlandı. Bakanlıklarda ve resmi makamlarda “yönetimlerin karşılaştığı zorluklar” ve sanal iş fuarları da planlanıyor.

Uzun vadede Microsoft, Almanya genelinde yapay zeka eğitimlerine dahil olmak istiyor. Microsoft'a göre önümüzdeki birkaç yıl içinde sunduğu tekliflerle toplam 1,2 milyon kişiye ulaşmak istiyor.

Kuzey Ren-Vestfalya veri merkezlerinin inşaatının bu yılın sonlarında başlaması planlanıyor. Microsoft birkaç yüz yeni iş yaratıyor; bu, örneğin yarı iletken fabrikalarının altyapısıyla karşılaştırılamaz.

(mma)

Haberin Sonu