Microsoft ürün patronu Amazon’a taşınıyor

celeron

Global Mod
Global Mod
Microsoft’un ürün patronu Panos Panay, çevrimiçi perakendeci Amazon’a geçecek. Orada kapsamlı ekipman bölümünden sorumlu olacak. ABD haber ajansı Bloomberg bunu Pazartesi günü bildirdi.

ReklamcılıkBuna göre eski Windows ve Surface patronu Panay, Pazartesi günü Microsoft’tan ayrıldığını duyurdu. Bloomberg, geçiş sürecinin bir parçası olarak Amazon’a taşınmadan önce birkaç hafta daha Microsoft’ta kalacağını ancak artık Microsoft adına halka açık görünmeyeceğini söyledi.

Panay, Microsoft’un Surface cihazlarının geliştirilmesinde etkili oldu ve başarılarında büyük rol oynadı. Dokunmatik çalışmaya dayalı Windows 8’in piyasaya sürülmesiyle Microsoft, kendi dokunmatik tabanlı donanımını geliştirdi. Panay, 2012’deki lansmanından bu yana Surface’ın yüzü oldu ve Microsoft etkinliklerinde düzenli olarak en son sürümleri sergiledi.

CBS üyesi CNET’in haberine göre teknoloji şirketi, Panay’ın ayrılışını Pazartesi günü e-posta yoluyla duyurdu. Microsoft, artık eski ürün patronuna “son yirmi yılda ürünlerimiz, kültürümüz, şirketimiz ve sektörümüz üzerindeki etkisi” nedeniyle teşekkür etti. Panay da teşekkür etti X’teki bir tweet’teeski adıyla Twitter, “Microsoft’ta 19 inanılmaz yıl.”

Sonraki bölüm: Amazon mu?


Panay bundan sonra nerede çalışacağını henüz açıklamamış olsa da Bloomberg’e göre yolu Amazon’a çıkıyor. Burada Paney, şirketin ekipman bölümünün eski başkanı Dave Limp’in yerini alacaktı. Limp, Ağustos ayında Amazon’da geçirdiği 13 yılın ardından önümüzdeki birkaç ay içinde şirketten ayrılacağını duyurdu.

Limp’in liderliğindeki ekipman bölümü, önceki aylarda yaşanan işten çıkarmalardan etkilenmişti ve bu, grup genelinde yaklaşık 27.000 işi etkiledi. Ancak ayrılışının başka nedenleri olabilir. Limp, tüketici elektroniği alanında 30 yıldan fazla çalıştıktan sonra geleceğe farklı bir mercekle bakmak istediğini yazdı.

Panay için büyük ayakkabılar. Amazon’un cihaz bölümü başlangıçta e-kitaplar için Kindle okuyucularıyla büyüdü. Limp’i tabletler, yayın kutuları ve en tanınmış Amazon cihazları izledi: Alexa’nın da bulunduğu Echo hoparlörleri. Şirket, hizmetlerden daha fazla para kazanmak umuduyla teknolojiyi mümkünse üretim fiyatından satma ilkesini izledi. Echo hoparlörlerin çeşitli modelleri milyonlarca kez satıldı. Ancak Alexa’nın yetenekleri son zamanlarda ChatGPT gibi yapay zeka sohbet robotlarının gölgesinde kaldı ve bu da cümleleri daha kolay formüle edebilecekleri izlenimini verdi.

Bloomberg’e göre Panay, Amazon’un Alexa ve Echo ürünleri bölümüne liderlik edecek. Ancak henüz bir iş unvanı yok. Ne Amazon ne de Microsoft, Bloomberg raporu hakkında yorum yapmak istemedi.


(akın)Haberin Sonu