Microsoft: Yapay zeka, BT güvenliğinde, yani ilgili evrak işlerinde devrim yaratıyor

celeron

Global Mod
Global Mod
Microsoft, Security Copilot’un erken erişim programıyla güvenlik yapay zekasını test kullanıcılarına sunuyor. Artık Genişletilmiş Algılama ve Yanıt (XDR) platformu olan Microsoft 365 Defender’ın da bir parçası. Bunun arkasında, yöneticilerin mümkün olan en geniş BT alanını merkezi olarak kapsayabilmesi ve saldırılara otomatik olarak tepki verebilmesi için farklı güvenlik araçlarını birleştiren bir hizmet olarak yazılım paketi bulunmaktadır.

ReklamcılıkAyrıca Defender Tehdit İstihbaratı artık Security Copilot’un ücretsiz bir parçası. Bu özellikle “dinamik siber tehditleri” hedef alıyor; Microsoft bununla diğer şeylerin yanı sıra fidye yazılımını ve bunun altında yatan altyapıyı da kastediyor. Sorumluların bu konuda daha iyi bir anlayışa sahip olmaları ve böylece bu verilere dayanarak kendi savunmalarını geliştirebilmeleri gerekiyor. Microsoft, yapay zeka furyasının ortasındaki asistanı ilk olarak 2023’ün başında duyurdu.

Büyük özellik: daha az yazma


Security Copilot gibi üretken bir yapay zeka burada ne gibi avantajlar vaat ediyor? Microsoft’a göre kullanıcılar, asistan sayesinde “temel güvenlik görevlerinde zamanlarının yüzde 40’ına kadar” tasarruf edebilecekler. Özellikle yapay zeka, kullanıcı için doğal dilde yapılan istekleri, güvenlik yazılımının sorguları işleyebileceği şekilde yeniden formüle edebilmelidir. Ayrıca yardımcı pilot, bir güvenlik olayının sonuçlarını özetleyebilmelidir.

Bu, bireysel çalışanların gerçek teknik becerilerine bakılmaksızın tüm ekibin becerilerini geliştirecektir. Microsoft, beraberindeki blog yazısında bunun gerekli olduğunu yazıyor çünkü güvenlik durumu her zamankinden daha gergin ve aynı zamanda yetenekli güvenlik uzmanlarının eksikliği de mevcut. Bu nedenle artık bir paradigma değişimi gerekli ve yapay zeka, Microsoft ürünleriyle birlikte bunun anahtarıdır.

Microsoft, daha fazla tekrarlayan görevleri bu şekilde kararlı bir şekilde üstlenmenin aslında güvenlik durumunu ne kadar kolaylaştıracağını rakamlarla kanıtlayamıyor. Şirketler şu anda, bazı uzmanlara göre saldırganların tüm vakaların yüzde 90’ında kullandığı uzun süredir devam eden Active Directory’nin hakimiyetinde. Ve kendini kanıtlamış yapay zeka avcıları bile artık yapay zekayı BT’deki tüm olası uzmanlık alanları için gelişmiş bir modül olarak hayal etmeme konusunda uyarıda bulunuyor.


(fo)Haberin Sonu