MOSFED Lideri Güleç: Mobilya meblağları Şubat’ta en az yüzde 25 oranında artacak

RAM

New member
MOSFED Lideri Güleç: Mobilya meblağları Şubat’ta en az yüzde 25 oranında artacak
Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Lideri Ahmet Güleç, geçen yıl ertelenen düğünlerin bu yıl yapılacak olmasının iç pazarda mobilya satışlarına katkı sağlayacağını söylemiş oldu, 1 Şubat’tan itibaren yüzde 25 artırım geleceğine işaret etti. Güleç, daldaki yüzde 50’lik indirimlerin ‘köpük’ olduğunu belirtti.


Pandemi niçiniyle ertelenen düğünler ve kapanan dükkanların da tesiriyle mobilya satışları düştü. Buna artan kira fiyatlarıyla bir arada mobilya alımlarının ötelenmesi de eklendi. Öte yandan 2021’de hammadde fiyatlarındaki artışla birlikte dövizdeki yükseliş mobilya meblağlarına arka arda artırımların gelmesine niye oldu.


‘Hammadde fiyatlarında artış sürüyor’


Dünya’dan Leyla İlhan’a konuşan Güleç, mobilya fiyatlarına 1 Şubat’tan itibaren yüzde 25 artırım geleceğini kaydetti. Güleç, 2022’de gelen personellik maliyetindeki artışların yanı sıra hammadde fiyatlarında da geriye dönüş olmadığı üzere yükselişin hala sürdüğünü belirterek, “Bu da büyük bir tehlike. Ayrıyeten güç maliyetlerinin yükselmesiyle bir arada tutarlarımız en az yüzde 25 oranında artacak” dedi.


‘Yüzde 50’lik indirimler köpük’


Dalda yüzde 40 ila 50’lere varan indirimlerin ise gerçek indirimler olmadığını, bunların köpük fiyatlar olduğunu belirten Güleç şöyleki devam etti:

“ötürüsıyla tüketiciyi mutsuz eden bir uygulama. Bölüme de ziyan veriyor. Bu maliyet artışı ortamında benim mağazama gelin; benim yapacağım en büyük indirim yüzde 5 ila 10’dur. Efsane Cuma günü, evlilik dönemi üzere periyotlara ve günlere özel indirimler alışılmış ki olacak lakin bunlar yüzde 10-20 olur. Bu durumda bindir indir yapıyorlar ki bu da gerçek bir şey değil.”

Haber Sitelerinden Alıntıdır.