Ölümden Dirildi: Lanet Küçük Linux 2024 Alfa 1

celeron

Global Mod
Global Mod
Uzun süredir görev yapan birçok Linux yöneticisi, 1 Şubat'ta şaşkınlıkla gözlerini ovuşturmuş olabilir: Damn Small Linux (DSL) 2024'ün Alpha 1 sürümünde yayınlandığı ve test uzmanlarından yardım istediği mesajı internette dolaşıyordu. Lanet olsun Küçük Linux – orada bir şey mi vardı? Doğru: 2000'li yıllarda DSL, o zamanın masaüstü dağıtımlarına bir alternatif haline geldi çünkü çok küçüktü ve Red Hat, SUSE & Co.'nun rakiplerine göre çok daha düşük donanım gereksinimlerine sahipti.

Reklamcılık



Dağıtımlarının 486 bilgisayarda sorunsuz bir şekilde çalışması ve sabit sürücüyü gereksiz yere karıştırmaması, DSL geliştiricilerinin açıklanmış bir hedefiydi. DSL'in son resmi sürümü 2008'de yayınlandı, ardından proje bazı geliştiricileri kaybetti ve geri kalan geliştiricilerin ilgisini kaybetti. Bunda şaşılacak bir şey yok: Ortalama bir bilgisayar 2008'de zaten oldukça uygun fiyatlıydı ve o zamanın gösterişli masaüstü bilgisayarlarını sorunsuz bir şekilde görüntülemek için fazlasıyla yeterli güce sahipti. Depolama alanı da artık 2000'li yılların başındaki kadar merkezi bir sorun değildi çünkü sabit diskler sürekli büyürken gigabayt başına fiyat sürekli düşüyordu.

Biraz şaşırtıcı bir şekilde, Damn Small Linux'un yeni sürümünün Alpha 1'i piyasaya sürüldü. Projenin web sitesinde mevcut geliştiriciler amaçlarını şöyle açıklıyor: Mevcut masaüstü Linux'ların boyutlarının neredeyse tamamını kaybettiği söyleniyor. Ubuntu & Co. en azından tek bir CD'ye sığacak ISO görüntüleri sunarken, bugün dağıtım sınıfında 700 megabaytın altındaki neredeyse hiçbir şey bulunamıyor. DSL geliştiricilerinin amaçladığı şey tam olarak budur: Odak noktası, kendi ISO görüntüsü için 700 megabaytlık sihirli sınırı aşmadan mümkün olduğunca işlevsel olması gereken bir Linux dağıtımı geliştirmektir. Odak noktası aynı zamanda diğer distribütörlerin tamamen odak noktası dışında kalan eski ve o kadar da güçlü olmayan masaüstü sistemleri üzerinde olmaya devam ediyor.

Küçük ama güçlü


Minimalist yaklaşımına rağmen Damn Small Linux'un işlev yelpazesi oldukça etkileyici. Başlangıçta iki pencere yöneticisi vardır; Fluxbox ve JWM. Her ikisi de toplumda mevcut kaynaklar açısından çok ekonomik oldukları biliniyor. Aynı durum, teslim edilen web tarayıcıları için de geçerlidir: Chromium, Firefox & Co.'yu burada bulamazsınız. Bunun nedeni, çalışan bir Chromium'un, özellikle RAM söz konusu olduğunda artık bir rampa olarak görülmesi ve en başından itibaren birkaç gigabaytlık bir RAM'e sahip olması olabilir. BadWolf ve Dillo çok daha rahatlar ve buna göre DSL ile birlikte geliyorlar.

DSL 2024, ofis yazılımı söz konusu olduğunda da farklı bir ton sergiliyor. Yazılımı kullanmış olan herkes, tam donanımlı bir LibreOffice'in ne 700 megabaytlık bir görüntüye sığdığını ne de eski bilgisayarlarda çok hızlı çalıştığını bilir. Aynı durum, e-posta veya PDF görüntüleme söz konusu olduğunda olağan şüpheliler için de geçerlidir. Burada da DSL kendi yoluna gidiyor ve AbiWord, Gnumeric, Sylpheed veya Zathura gibi bileşenleri sunuyor. Multimedyayı tercih ediyorsanız MPV ve XMMS biçiminde video ve müzik oynatmak için iki güçlü araç bulacaksınız. Geliştiriciler sanatsal yönleri bile düşünmüşlerdir: mtPaint grafikleri düzenlemenize olanak tanır, Leafpad bir not defteri görevi görür ve zzzFM, DSL'in standart dosya yöneticisi olarak her türlü dosyayı yönetmenize olanak tanır.

Örneğin yöneticilerin hayatını kolaylaştıran birçok uygulama da mevcut. Tmux, Vim, W3M, Links2 & Co. yöneticilerin en azından geçmişten aşina olacağı uygulamalardan sadece birkaçıdır. Bu kategorideki araçların çoğu CLI tabanlı olduğundan kaynak gereksinimi faktörü ikinci plandadır.

temel olarak antiX


DSL 2024'ün teknik temeli, i386 bilgisayarlara yönelik sürümdeki antiX 23'tür. İyi bilindiği gibi, antiX'in kendisi önemli ölçüde zayıflatılmış bir Debian GNU/Linux kararlılığıdır, dolayısıyla DSL 2024 aynı zamanda Debian GNU/Linux Kitap Kurdu'nun işlevlerinin büyük bir bölümünü de devralır. DSL baş geliştiricisi, önceki DSL sürümlerinden farklı olarak apt'nin tamamen yapılandırıldığını ve kurulduğunu açıkça belirtiyor. İsterseniz antiX ve çoğunlukla Debian 12 paketlerini kullanabilirsiniz. İlgilenenler DSL 2024 Alpha 1'in ISO imajını projenin web sitesinde bulabilirler.


(fo)



Haberin Sonu