Özel okul fiyatında tavan artış yüzde 62.98

Professional

New member
2022-2023 yılı okul fiyatları için TÖZOK tarafınca yapılan açıklamada, “MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin ilgili unsurları ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın geçmiş senelerdaki uygulamaları değerlendirildiğinde 2022-2023 öğretim yılı okul fiyatları için azami artış oranının yüzde 62,98 olduğu görülmektedir. Kurumlarımız, velilerini ve çalışanlarını göz önüne alarak azami dikkatle bütçe yapacak ve kendi artış oranlarını yayınlayacaklardır” denildi. Artış oranını kıymetlendiren TÖZOK Lideri Zafer Öztürk şunları söylemiş oldu: “Bu artış 5580 sayılı kanunla bize verilmiş ve geçmiş 3 yılın 12 ay ortalamasına göre değerlendirdiğimiz bir sınırlama. Azamî bu biçimde bir oran ortaya çıkıyor. Lakin okullarımızın bu minvalde artış yapacağını düşünmüyoruz. Kendi velilerinin durumunu gözeteceklerdir.

ÖĞRETMENE EN ÂLÂ MAAŞ

Bir yandan da enflasyonun yüzde 36 olduğu bir devirde masraflarını de düşenecekler. Yeni açıklanan bilgilere nazaran geçen yıl eğitim yüzde 17 oranında artışla başka alanların gerisinde kaldı. Başka yandan eğitim fiyatları ocak ayında belirtildiğında bütün bir seneyi kapsıyor ve orta periyotta rastgele bir artış yapılamıyor. Okulların en kıymetli sarfiyat kalemi işçi ve öğretmen maaşları. Taban fiyatlara yapılan yüzde 40’lık artış, gaz elektrik üzere sarfiyatların yüzde 130 civarında artması, sarf maaliyetlerinde yüzde 280’lik artışlar kelam konusuyken okullarımızın da bir bütçe yaparken bunları göz önüne almaları gerekecek. Lakin okullarımızın belirlediğimiz azamî tavanın altında kalacaklarına inanıyorum. Bir yandan öğrencilerini koruma ederken, başka yandan da öğretmenlerine en düzgün maaşı vermek maksatları olacaktır.”

ŞUBAT VE MARTTA AÇIKLANIR

Yasaya nazaran özel okulların mayıs sonuna kadar fiyatlarını açıklama hakkı olduğunu lisana getiren Öztürk, “Ancak son senelerdaki teammüllerde ocak ayı ortasında açıklanmaya başlanıyor. Şubat ve Mart aylarında açıklanmış oluyor. Okullar epey sıkıntı durumdalar. Birçoğu kapanma durumuyla yüzleşiyor. Bilhassa bir-iki yıl evvel açılmış ve borcu olan okulların epey uzun mühlet ayakta kalabileceğini düşünmüyorum. Bu artışı karşılayamayacak velilerimiz, artışı yapamayacak okullarımız olacak. Öteki yandan da okullarımız bir sefer deklare ettikları sayıyla bir yıl yaşayacaklar. Her türlü artışa karşı savunmasız kalacaklar. Pandemi aslına bakarsan ortamı daralttı, üstüne bu gelince istihdam alanında da kayıp olacağını düşünüyorum” sözlerini kullandı.