Paige AI ve Microsoft, kansere karşı “en büyük yapay zeka aracı” üzerinde işbirliği yapıyor

celeron

Global Mod
Global Mod
Dijital patoloji sağlayıcısı Paige AI, kanseri tespit etmek için dünyanın en büyük görüntü tabanlı yapay zeka modelini geliştirmek üzere Microsoft ile ortaklık kuruyor. Açıklamaya göre yaklaşık bir milyar görüntüden oluşan bir veri seti ile eğitim alacak. Teşhis edilmesi zor olan hem yaygın hem de nadir kanserlerin tanımlanması amaçlanmaktadır. Model, doktor sıkıntısının yaşandığı dönemlerde personel sıkıntısına ve artan vaka sayılarına karşı önlem almayı amaçlıyor.

ReklamcılıkKanseri teşhis etmek için patologlar genellikle bir doku parçasını inceler. Patologların bir şeyi gözden kaçırması durumunda bunun ciddi sonuçları olabilir. Bu nedenle Paige, doktorların doğruluğunu ve verimliliğini optimize etmek için patologların iş akışını dijitalleştirdi. Paige’in kurucu ortağı ve baş bilim insanı Thomas Fuchs, CNBC’ye şunları söyledi: “Patolog söyleyene kadar kanser değilsiniz. Bu, tüm tıbbi binadaki en önemli adımdır.”

Tek bir slaytın dijitalleştirilmesi bir gigabayttan daha fazla depolama alanı gerektirebilir, dolayısıyla altyapı ve maliyetler hızla yükselebilir. Bu, daha küçük sağlık sistemleri için engelleyici olabilir; bu nedenle akademik merkezler, tarihsel olarak dijital patolojiye yatırım yapmaya gücü yeten tek kuruluş olmuştur.

“Olağanüstü veri zenginliği”


Paige, 2017 yılında New York’taki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nden ayrıldı ve CEO Andy Moye’ye göre “olağanüstü bir veri zenginliğine” sahip. Bu nedenle şirket kendi yapay zeka destekli çözümlerini geliştirebildi. Paige, operasyonları genişletmek ve daha fazla kanser türünü tespit edebilecek bir yapay zeka aracı geliştirmek amacıyla yardım için Microsoft’a başvurdu.

Geçtiğimiz bir buçuk yıl boyunca Paige, yeni bir yapay zeka modeli geliştirmek için Microsoft’un bulut depolama ve süper bilgi işlem altyapısından yararlandı. Paige ve Microsoft, yakında Cornell Üniversitesi’nde model hakkında bir makale yayınlamayı planlıyor. Makale, yeni modelin etkisini mevcut modellerle karşılaştırarak ölçüyor.


(mack)Haberin Sonu