Sürüm yönetimi: Gitea 1.20, ek paket kayıtları için destek sunar

celeron

Global Mod
Global Mod


  1. Sürüm yönetimi: Gitea 1.20, ek paket kayıtları için destek sunar

Gitea ekibi, Git için açık kaynak hizmetinin 1.20 sürümünü kendi sunucularında yayınladı. Bugüne kadarki en büyük Gitea sürümü olduğu söyleniyor: 1091 çekme isteği aldı. Yaratıcıları tarafından hafif bir DevOps platformu olarak tanımlanan Gitea, diğer şeylerin yanı sıra Git depolarının yönetimine, kod taahhütlerinin gözden geçirilmesine ve birleştirilmesine ve şube yönetimine izin verir. Etiketler, kancalar ve entegre işbirliği araçları gibi Git özellikleri kullanılabilir.

ReklamcılıkBelirteçler, URL şemaları ve paket kayıtları için yenilikler


Gitea 1.20, diğer şeylerin yanı sıra belirteç mekanizmasını etkileyen bazı geriye dönük uyumsuz yenilikler getiriyor: Kişisel Erişim Simgesi (PAT) için izinler değişti. Eski belirteçlerin mümkün olduğu kadar eksiksiz yeni biçime taşınmasına rağmen, eski belirteçlerin artık eskisinden daha fazla veya daha az yetkiye sahip olduğu durumlar olabilir. Bu durumda Gitea ekibi, geliştiricilere belirteçlerini yeniden oluşturmalarını önerir.

Ayrıca, artık tüm URL şemaları bağlantılar için kullanılabilir. Eğer markdown.CUSTOM_URL_SCHEMES yapılandırılmamışsa, Gitea 1.20 tüm açık işaretleme bağlantılarını işler ([label](URL)) bağlantılar olarak. Daha önce, standarda uymadığı sürece bir URL’nin varsayılan olarak oluşturulması mümkün değildi, örn. matrix:. değiştirerek özel URL’ler eklerken markdown.CUSTOM_URL_SCHEMES izin verildi, bu da url’lerin işaretlemede bağlantı olarak işlenmesiyle sonuçlandı, ancak tüm url şemalarına izin verme seçeneği yoktu.

Buna ek olarak, Gitea’da artık altı paket kaydı daha kullanılabilir: Alpine, CRAN, Debian, Go, RPM ve Swift. Bu, npm, NuGet veya Maven gibi halihazırda kullanılabilenlere ek olarak desteklenen kayıtların sayısının 21’e yükseldiği anlamına gelir.

Deneysel Gitea İşlemleri ve genel kullanıcı bilgileri


Gitea 1.19’da tanıtılan GitHub Actions’tan sonra modellenen, yeniden kullanılabilir iş akışları için Gitea Actions hala deneysel durumda. Ancak, 1.20 sürümünde bazı yeni özellikler ve hata düzeltmeleri aldılar. Diğer şeylerin yanı sıra şimdi yapabilirsiniz needs Ve outputs ve revize edilmiş bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Geçersiz iş akışı dosyaları artık Gitea’yı çökertmemelidir.

Reklamcılık

Gitea ekibi ayrıca kendisini kullanıcı profillerine adamıştır: Geliştiricilerin kullanıcı hesaplarında bir .profile deposu varsa, README.md dosyası profillerinde herkese açık olarak görünür. Bu sayede kullanıcılar kendileri hakkında daha fazla bilgi verebilirler.
Gitea kullanıcıları, README.md dosyasını kullanarak profil sayfalarında kendileri hakkında bilgi paylaşabilirler.Gitea kullanıcıları, README.md dosyasını kullanarak profil sayfalarında kendileri hakkında bilgi paylaşabilirler.


(Resim: Gitea)Çapraz platform ve açık kaynak


Gitea, Linux, Windows, macOS ve FreeBSD gibi farklı işletim sistemlerinin yanı sıra x86 ve ARM64 gibi farklı mimarilerle de kullanılabilir. Yeni sürüm indirme için açık kaynaktır, ancak kurulum talimatlarını izlemelisiniz. Belgeler, Gitea’nın özelliklerine genel bir bakış sağlar. Önce bunları denemek isterseniz, bunu çevrimiçi bir demoda yapabilirsiniz.

Gitea 1.20 hakkında daha fazla bilgi Gitea blogunda bulunabilir. Geliştirme ekibi, blog girişini önceki sürümlere göre yeniden yapılandırmaya ve değişiklikleri azalan önem sırasına göre sıralamaya karar verdi.


(Mayıs)Haberin Sonu