Ticarette yeni dönem! Bugün prestijiyle bir epey şey değişti

Professional

New member
Resmi Gazete’de yayımlanan bildirilere bakılırsa 1 Ocak’tan itibaren biroldukça yeni düzenleme yürürlüğe girdi. İşte yürürlüğe giren düzenlemeler…

1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren kıymetli düzenlemelerin başında, e-ticaret dalını düzenleyen Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun geliyor. Kanunla, elektronik ticarette haksız rekabetin ve tekelleşmenin önüne geçilerek pazara yeni aktörlerin girişinin kolaylaştırılması, pazarın istikrarlı ve sağlıklı büyümesinin sağlanması gayesiyle ölçekler de dikkate alınarak e-ticaret aracı hizmet sağlayıcı ve e-ticaret hizmet sağlayıcılara yönelik düzenleme yapılıyor.

KONAKLAMA VERGİSİYılbaşında, yüzde 2 oranında uygulanacak konaklama vergisi de yürürlüğe girdi. Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping, dağ meskeni, yayla konutu üzere konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmetleri konaklama vergisine tabi olacak. Konaklama tesislerinde geceleme hizmetiyle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan öbür tüm hizmetler de bu verginin kapsamında yer alacak.

YETKİ DOKÜMANI ŞARTI

Bugün prestijiyle kuyumcu esnafının ticari faaliyetlerine devam edebilmesi için yetki dokümanına sahip olmaları gerekiyor, evraklar eksik olsa dahi doküman için 31 Aralık’a kadar müracaat yapılması ehemmiyet taşıyor. Yetki evrakı, kuyum işletmesinin bulunduğu yerdeki vilayet müdürlüğü tarafınca Bilgi Sistemi üzerinden verilecek.


EĞLENCE VERGİSİ

Sinema, konser, spor karşılaşması ve at yarışları izleyicilerinin bilet bedeliyle bir arada ödedikleri yüzde 10’luk cümbüş vergisi, bugünden itibaren alınmayacak.

1 GÜNLÜK TATİL UYGULAMASI

Berber, kuaför ve hoşluk salonlarının bir günlük tatil uygulaması bugün prestijiyle başladı. Tatil günü olarak pazar öne çıkarken tatil hakkı tüm işletmeler için eşit biçimde uygulanacağından haksız rekabetin oluşmasının önlenmesi öngörülüyor.

YENİLENEBİLİR GÜÇ KARARI

Yılbaşından itibaren, toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük tüm binaların kullandığı gücün en az yüzde 5’inin güneş gücü paneli, rüzgar gücü, ısı pompası üzere yenilenebilir güç kaynaklarından karşılanması gerekecek.


FUAR İŞTİRAK TEŞVİĞİ

İhracatçılara gelecek yıl yaklaşık 2 milyar lira yurt dışı fuar iştirak takviyesi sağlanacak İhracat Dayanakları Hakkında Karar kapsamında yurt dışı fuar takviyeleri 1 Ocak’tan itibaren daha da aktif hale getirilecek. Kararla, gaye ülke/hedef bölüm ayrımı yapılmadan tüm ülkelerde fuara iştirak sağlanacak. Mikro/küçük işletmelerin fuar iştirakine ait harcamalarının yüzde 75 desteklenmesi ve daha fazla sayıda fuara iştiraklerinin teşvik edilmesi suretiyle yurt dışı fuar takviyelerinin tabana yayılması hedefleniyor.

MÜKELLEFLERE E-DEFTER ZORUNLULUĞU

2021 yılı vergi periyotları ortasında cirosu 4 milyon lira ve üstü olan gerçek ve hükmî mükelleflerin, 1 Ocak 2023’e kadar e-defter uygulamasına geçmesi gerekiyor. 2021 yılı cirosu 1 milyon lira ve üstün olan gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım yahut kiralama süreçlerini yapanlar ile internet sitelerinde yahut başka her türlü elektronik ortamda mal ve hizmet satışını gerçekleştiren mükellefler de 1 Ocak’ta uygulama kapsamına girecek.