Türk sporu Turkuvaz Medya’da buluştu! İşte o açıklamalar

kunteper

Global Mod
Global Mod
Gençlikve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Turkuvaz Medya’nın yayıncılığını üstlendiği ‘Türkiye Yüzyılında Gençlik ve Spor Doruğu ve Türk Sporunda Küresel Muvaffakiyet Amaçları Paneli’ne katıldı. Bakan Kasapoğlu, panelde moderatörlüğü üstlenirken, G.Saray Teknik Yöneticisi Okan Buruk, Başakşehir’in çalıştırıcısı Emre Belözoğlu ve Antalyaspor’un hocası Nuri Şahin’e sorular sordu.

Takvim’in haberine göre; Kasapoğlu açılışta; “Türkiye Yüzyılında Gençlik ve Spor Doruğu, gençliğin ve sporun dolu dolu konuşulduğu bir program. Birbirinden değerli üç isim yanımızda. Kendilerinin deneyimlerinden faydalanacağız” dedi. Kasapoğlu’nun, “Altyapıyı daha verimli kullanmak için ne tıp adımlar atmamız lazım?” sorusunu yanıtlayan Nuri Şahin, “Tesis konusu epey kıymetli. Türkiye tesis olarak başka ülkelerin fazlaca önünde. Antalyaspor’un tesisi kadar hoşunu görmedim” dedi. Ortaya giren Bakan Kasapoğlu, “İşte bu spor devrimi” karşılığını verdi. Emre Belözoğlu, “Tesisler hoş, içini doldurmak gerek” derken, Okan Buruk, “Gençleri hem fizikî hem zihinsel olarak dünyaya hazırlamalıyız” dedi.

“İLK YUMRUĞU İNSANLARIN ÖN YARGILARINA ATTIM”

Milli boksörümüz Busenaz Sürmeneli, ‘Türkiye Yüzyılında Gençlik ve Spor Doruğu’na katılan yıldızlardandı. Spor ömrüne futbolla başlayan, akabinde eniştesinin dayanağıyla boksa yönelen Sürmeneli, “İnsanlar dışarıdan bakınca boksu erkek sporu olarak görüyor. Ben bunu insanlara anlatarak değil de göstererek öğretmeyi tercih ettim. Birinci yumruğu ön yargılara attım ve onların görmelerini sağladım. örneğin Trabzon’da evvelce boks mu yapıyorsun, erkek sporu diyorlardı. Artık beni görür görmez memnun oluyorlar. Örneğin geçenlerde bir tane dolmuşçu beni göstererek, ‘Seninle gurur duyuyorum, ben de kızımı boksör yapacağım’ dedi. Gururlandım” diye konuştu.

“HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM”

Çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini anlatan olimpiyat ikincisi, dünya ve Avrupa şampiyonu ulusal kareteci Eray Şamdan, “Karatenin en yüksek derecesini Türkiye’ye getirdim. Bu benim için epeyce gurur verici. Küçüklüğümden beri en çok bunun için çalıştım ve nasip oldu. Gençler televizyonda bizi gördükçe yaptığımız sporlara ilgi artıyor. Yatırımların ve medyanın amatör sporlara takviyesinin artması gerekiyor.” dedi.

“MUTLU OLDUĞUNUZ İŞİ YAPIN”

Milli okçu Mete Gazoz, “Olimpiyat şampiyonu olmak hayli güç ancak olduktan daha sonraki süreç daha güç. İdmanların daha sıkı olması gerekiyor” dedi. Gazoz, “Gençlere söyleyebileceğim en kıymetli şey sevdikleri ve yaparken memnun oldukları bir spor ya da iş bulmaları” biçiminde konuştu.

“FUTBOLU GENÇ NÜFUSA SEVDİRELİM”

GalatasarayTeknik Yöneticisi Okan Buruk, panelde kıymetli açıklamalar yaptı. Başarılı çalıştırıcı, “Türkiye’nin maksatları doğrultusunda ileri dönük adımlar atmamız gerekiyor. Çok fazla şeyi değiştirebiliriz. Günlük muvaffakiyetin yanı sıra uzun vadeli planlarla da bunu yapabiliriz. Bir futbol ülkesiyiz, genç bir ülkeyiz. Kadromuza kaliteli oyuncular geliyor ve ülkedeki futbol sevgisini görüp ‘Nasıl daha ileriye gidemiyorsunuz?’ diye soruyorlar. Türk gençliğine futbolu, sporu sevdirebilmeliyiz. Bunu yaptığımızda aslına bakarsanız başarılı oluyoruz. Futbolu genç nüfusa sevdirmemiz lazım” dedi

“DEVLETİMİZ BİZE DESTEKÇİ”

Başakşehir Teknik Yöneticisi Emre Belözoğlu, “Devletimizin; Sayın Cumhurbaşkanımız ve siz bakanımızın önderliğinde spora ve atlete verdiği dayanak ortada. Ben futbolun her konumunda bulundum. Gençliğe yansıması konuşulduğunda aklıma şu geliyor: İnsanımızın başaramayacağı şey yok. Okullarda gençlerimizi kendi alanlarında teşvik etmeliyiz” diye konuştu.

“EĞİTİMİ GELİŞTİRMELİYİZ”

Antalya’nın hocası Nuri Şahin, şöyleki konuştu: Tesisleri, spor alanlarını yapıp öylece bırakırsan bunun bir manası olmaz. Bu tesislerde gençlere sporu, toplumsal hayatı, yabancı lisanları öğretmeliyiz. Tesisleşme manasında epeyce düzgünüz lakin eğitim konusunda yol almamız lazım.