Vision Pro: Uygulamalar gözleri, elleri veya çevreyi görmemelidir

celeron

Global Mod
Global Mod
Apple’ın Vision Pro’su koca bir sensör donanmasına dayanır: Kulaklığın dışına ve içine dağıtılan 12 kamera ve 5 sensör, kullanıcının el ve göz hareketlerinin yanı sıra ortamı da sürekli olarak kaydeder. Uygulamaların hassas verilere erişimi olmaması için, yalnızca işletim sisteminin, kullanıcının o anda hangi içeriğe veya şeylere baktığını “yalıtılmış sistem işleminde” kulaklığa yerel olarak kaydetmesi gerekir.

Göz hareketleri uygulamalardan gizlenir

VisionOS işletim sistemi, başlığı takan kişinin baktığı kontrol öğelerini vurgular – bu, o anda kullanılmakta olan uygulama için de görünmez kalmalıdır: Uygulamanın dışındaki bir işleme motoru, kullanıcının baktığı arayüz alanını işaretlemekten sorumludur. üreticiye. Yalnızca kullanıcı, girişi gerçekleştirmek için parmaklarını kıstırma hareketinde bir araya getirdiğinde, bu, iPhone’daki bir kontrol öğesine dokunmak gibi basit bir sinyal olarak nihayet uygulamaya iletilir.

Üretici, bunun ayrıca göz ve el hareketlerini ve bunlarla yapılan girdileri yakalamanın karmaşıklığının tamamen işletim sistemine bırakılması avantajına da sahip olduğunu belirtiyor. Sonuç olarak, iPhone ve iPad uygulamalarının Vision Pro üzerinde göz ve parmak hareketleriyle çalıştırılması için herhangi bir özel ayar veya özel izin gerektirmez. Apple, tüm hesaplamaların doğrudan donanım üzerinde yapılması gerektiğini ekliyor: göz kameraları tarafından kaydedilen göz hareketleri yalnızca uygulamalardan ve web sitelerinden değil, aynı zamanda Apple’ın kendisinden de gizli kalacak.

Vision Pro kameralara erişim yok

Apple’ın geliştiriciler için başka bir oturumda açıkladığı gibi, visionOS’a taşınan iPhone uygulamaları da Vision Pro’nun kameralarını kullanamaz. Bir iOS uygulaması, Vision Pro’nun önüne monte edilmiş ana kameralara erişmeye çalışırsa, bir sinyal almayacaktır. Özçekim kamerası yalnızca, kulaklığı takan kişi yüzünün örneğin video konferanslar için kullanılabilen dijital bir görüntüsünü oluşturduğunda bir görüntü sunar; gözler ve yüz ifadeleri işletim sistemi tarafından kaydedilir.

Başka bir oturuma göre, sanal öğeleri kullanıcının gerçek ortamına getiren ARKit uygulamalarının artık kamera akışına doğrudan erişimi olmayacak. Ancak uygulamalar, daha sonra el hareketlerini kaydetmek ve böylece sanal içerikle etkileşimi etkinleştirmek için kullanıcıdan el takibi için erişim izni isteyebilir.

Vision Pro gözlüklerinin ön tarafının tamamı lamine camla kaplıdır. Çerçeve hafif alüminyumdan yapılmıştır.

Mac & i'den daha fazlası

Mac & i'den daha fazlası

(lbe)

Haberin Sonu