Web geliştirme: Vite Runtime API ile Vite.js 5.1 aracıyla denemeler oluşturun

celeron

Global Mod
Global Mod
En son ana sürüm olan Vite.js 5.0'dan neredeyse üç ay sonra, sürüm 5.1 yayınlandı. Küçük sürüm, deneysel Vite Runtime API'sini getiriyor, birkaç özellik üzerinde daha çalışıyor ve hızı tekrar artırıyor. Vite.js, Vue.js JavaScript çerçevesinin de yazarı Evan You tarafından geliştirildi ve yüksek performansa odaklanıyor.

ReklamcılıkGeliştirme ekibinin duyurduğu gibi GitHub'daki Vite.js projesine şu anda 900 kişi katkıda bulunuyor. Oluşturma aracı, npm'de birkaç hafta önce haftalık 10 milyon indirme sayısına ulaştı. Aralık 2022’de 4.4 sürümü yayınlandığında bu sayı hâlâ 2,5 milyon civarındaydı.

Deneysel API'nin SSR temel öğelerinin yerini alması amaçlanmaktadır


Vite.js 5.1, deneysel Vite Runtime API'sini getiriyor. Vite.js eklentileri ile kodu ilk önce işlemeden çalıştırmayı mümkün kılar. Bu bakımdan farklı server.ssrLoadModuleçalışma zamanı uygulaması sunucudan ayrıldığı için. Bu, kütüphane ve çerçeve yazarlarının sunucu ve çalışma zamanı arasında kendi iletişim katmanlarını uygulamalarına olanak tanır. Yeni API kararlı olduğunda, Vite.js'deki mevcut SSR temel öğelerinin (sunucu tarafı oluşturma) yerini alması gerekir.

API'nin faydaları arasında, sunucu tarafı işleme sırasında Etkin Modül Değiştirmenin (HMR) etkinleştirilmesi yer alır. Ayrıca entegre Node.js/Bun veya Deno API'lerine dayanmaz.

API'nin gelişimi GitHub'daki çekme isteğinden takip edilebilir.


Kurumsal JavaScript konferansı enterJS 7 ve 8 Mayıs'ta Mainz'da gerçekleşecek. Organizatörler dpunkt.verlag Ve iX Genel olarak JavaScript, özel olarak çerçeveler ve ayrıca programlama diliyle ilgili araçlar ve teknikler gibi konularda 35'in üzerinde ders ve üç atölye çalışması sunuyoruz.

Programdan alıntı:

Performans güncellemeleri


Geliştirme ekibine göre Vite.js her sürümde daha da hızlanıyor. Vite.js 5.1 bir istisna değil ve daha da ileri gidiyor: yeni sürüm, 25 seviyeli derin bir ağaca 10.000 modülü yalnızca 5,35 saniyede yükleyebiliyor. Vite 4.0'da bu, Apple M1 Max işlemcide 8 saniyede, Vite.js 4.3'te ise performansa özel olarak odaklanılarak 6,35 saniyede elde edildi. Ekip, ölçüm için vite-dev-server-perf'i kullanıyor.

Ancak Headless Puppeteer'da çalışan bu sonuçların, kullanıcıların deneyimlediği zamanı yansıtması amaçlanmamıştır. Chrome'daki gizli bir pencerede, Vite.js 5.0 ve 5.1 karşılaştırılırken aşağıdaki zamanlar meydana gelir:
Vite.js 5.0 ve 5.1'deki gizli Chrome penceresinde 10.000 modülün yükleme süresi.Vite.js 5.0 ve 5.1'deki gizli Chrome penceresinde 10.000 modülün yükleme süresi.


(Resim: Vite.js blogu)CSS dosyalarını URL olarak içe aktarma desteğinin iyileştirilmesi gibi diğer işlev güncellemelerine ek olarak, bir özellik gelecekte kullanılamayacaktır: as-Seçenek girişi import.meta.glob kullanımdan kaldırılmış olarak işaretlendi ve gelecekteki bir sürümde kaldırılacak. Bunun yerine, kullanıcılar artık query değiştirmek. Vite.js 3'te sunulan deneysel derleme zamanı ön paketlemesi bu sürümde zaten kaldırılmıştır.

Vite.js 5.1'deki tüm yeni özellikler Vite.js blogunda bulunabilir.


(Mayıs)Haberin Sonu