Zorunlu yönlendirici dönüşü? Fiber optikler için ağ sonlandırma noktasıyla ilgili anlaşmazlık

celeron

Global Mod
Global Mod
Almanya’da 2016’dan beri Telekomünikasyon Yasası’na (TKG) bağlı olan yönlendiriciler ve uç cihazların özgürlüğü, Almanya’da genellikle Gigabit Pasif Optik Ağı (GPON) olarak uygun maliyetli bir şekilde uygulanan fiber optik bağlantılarla nerede başlar? Bu ülkede, bu soru giderek bir yanda ağ operatörlerini, diğer yanda tüketici savunucuları ve telekomünikasyon cihazı üreticilerini ayırıyor. Şimdi Federal Ağ Ajansı, doğrudan fiber optik bağlantılar için gerçekten bir yönlendirici gereksinimi olup olmayacağına karar verecek.

ReklamcılıkGeniş bant endüstri dernekleri Anga, Buglas, Breko, VKU ve VATM, “pasif optik ağlarda (PON) ağ sonlandırmasının” yalnızca operatörün genellikle önceden kurulmuş olan fiber optik modeminden sonra yapılması emri için düzenleyici makama başvurdu. . Müşteriler bu durumda kendi fiber optik WLAN yönlendiricilerini doğrudan bağlantı kutusuna bağlayamazlar. Mayıs ayında Avrupa Özgür Yazılım Vakfı (FSFE), AB’deki İnternet sağlayıcılarının yönlendirici özgürlüğünü atlatmaya çalıştıkları konusunda uyardı.

PON ile yönlendirici özgürlüğü yok mu?


TKG, bir erişim sağlayıcının ağının bağlantı soketinde sona erdiğini ve müşterinin bu sokete dilediği bir cihazı bağlayabileceğini belirtir. Ancak, PON’daki beş dernek bunu uygun bulmamaktadır. Orada, ağ sonlandırma noktasının yalnızca Optik Ağ Sonlandırmanın (ONT) Ethernet arabiriminde, yani “fiber optik modem” olabileceği yasal nedenlerle zaten açıktır. Şebeke operatörlerinin temsilcileri bunu, diğer şeylerin yanı sıra, “nihai müşteriye hitap etmenin yalnızca ONT’de mümkün olduğu ve yukarı akışta gerçekleşemeyeceği” gerçeğiyle haklı çıkarıyor. Ayrıca kesintiler ve güvenlik sorunları konusunda da uyarıda bulunurlar.

Şirketlerden alınan bilgilere göre, derneklere göre çoğu şebeke operatörünün müşterilerinin yalnızca yaklaşık yüzde 0,1’i şu anda kendi ONT’lerini işletmek istiyor. Bunların neredeyse tamamı, sırayla, “bunlar piyasada en kolay bulunabilen ve genellikle belirli bir müşteri itibarına sahip oldukları için ağ operatörlerinin de onlara sağlayabileceği” bir modem kullanıyor. Bu nedenle, pratikte korkulan zorluklar pek ortaya çıkmaz. Müşteriler giderek daha fazla “şüpheli cihazlar” satın alırsa bu durum muhtemelen değişecektir.

Breko başkent ofisi başkanı Sven Knapp, kendi modemlerini veya kendi yönlendiricilerini doğrudan fiber optiğe bağlayan yönetilebilir sayıda kullanıcıyı çevrimiçi olarak açıklıyor: “İnternet sağlayıcıları, her haneye bağlantı için bir ONT veriyor. fiber optik ağ kullanılabilir kılın”. Ayrıca, ticari olarak temin edilebilen fiber optik yönlendiricilerin yelpazesi çok kapsamlı değildir.

bodrumdaki yönlendirici


Reklamcılık

Son olarak, böyle bir cihazın pek bir anlamı yok, diyor Knapp: “Müstakil evlerde, fiber optikler genellikle bodrum katında son bulur – bu, WLAN yönlendiricisi için son derece elverişsiz bir konumdur”. Bununla birlikte, uyumsuz cihazlar sorunu “güvenilir ağ çalışması için oldukça önemlidir, çünkü GPON ağlarında bunlar yalnızca kendi bağlantılarına değil, tipik olarak 63 adede kadar başka bağlantıya da müdahale eder.” Bir kartta genellikle 64 bağlantı noktası vardır.

Öte yandan Rheinland-Pfalz tüketici danışma merkezinde medya teknisyeni Michael Gundall, yakın zamanda Teltarif uzman servisine modern fiber optik yönlendiricilerin gerekli ONT’yi içerdiğine dikkat çekti: “Neden iki cihazı (modem ve yönlendirici) kullanmalısınız? elektrik prizine takılabilen, yerden tasarruf sağlayan bir kombine cihaz yeterli mi?”

Ek olarak, böyle bir entegre yönlendirici, iki ayrı cihazdan önemli ölçüde daha az enerji tüketir. Tüketiciler ayrıca, örneğin konuk erişimini ayarlamak veya akıllı ev uygulamalarını entegre etmek için ağ sonlandırmalarını kendileri yapılandırmakla giderek daha fazla ilgileniyorlar. Teknik açıdan bakıldığında, kendi fiber optik yönlendiricinize sahip olmamak için hiçbir neden yoktur.


(vbr)Haberin Sonu